Merhaba! Üniversiteye yeni mi başladın? Ya da başka bölümde de okumak mı istiyorsun? O zaman bu yazı tam sana göre! “Çift Anadal Nedir? Nasıl yapılır? Başvuru Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir? Çift Anadal Programının Faydaları Nelerdir?” sorularını cevaplandıracağız.

Çift Anadal Programı ya da kısaltmasıyla ÇAP; öğrencilerin, hali hazırda bir lisans bölümünde okurken farklı bir lisans bölümünü de okuyarak çift diploma edinmesini sağlayan bir programdır. Ancak tabi ki herkes Çift Anadal yapamıyor. Bunun için bazı şartları sağlıyor olmanız gerekir ve mutlaka üniversitenizin yönetmeliğini dikkatle okumalısınız.

Çift Anadal Programı Nedir? Nasıl Yapılır?

Başvuru Şartları

 1. Çift Anadal Programına en erken üçüncü yarıyılınızda yani 1 sene okuduktan sonra başvurabiliyorsunuz. Çünkü not ortalamanız o zaman belli oluyor ve en geç beşinci yarıyılınızda başvurabilirsiniz.
 2. Başvurabilmek için tüm derslerinizi başarıyla geçmiş olmanız gerekmektedir. Genel not ortalamanız 100’lük sistemde en az 70 olması gerekmektedir.
 3. Not ortalamasının yanında başarı sıralaması olarak %20’lik dilimin içerisinde olmanız gerekiyor. Bu şartı sağlayıp sağlamadığınızı üniversitenizden de öğrenebilirsiniz.
 4. Yalnızca okulunuzun kontenjan açtığı bölümlere başvuru yapabiliyorsunuz. Üniversiteye göre değişmektedir.

“İşte bu kadar basit!” demek isterdik ama maalesef değil. Bu şartları sağladığınızda direk Çift Anadal Programına dahil olmuyorsunuz. Üniversiteniz tüm başvuranları genel not ortalamalarına göre sıralamaya koyuyor ve daha önceden belirlediği kontenjana göre alım yapıyor. Ayrıca bazı bölümler için, girdiğiniz ÖSYM sınavlarında bölümün alanındaki sınava girmiş olmanız ve o puan türünde belirli barajı aşmış olmanız isteniyor. Bunun için üniversitenizin Çift Anadal yönetmeliğini okumanız gerektiğini hatırlatmalıyız!

Çift Anadal Programı Nedir? Nasıl Yapılır?

Başvurmadan Önce Yapmanız Gerekenler

 1. Çift Anadal yapmak istediğiniz bölümde almanız gereken derslere kesinlikle önceden bakın. Eğer çok fazla ders varsa sizi normalden daha fazla zorlayabilir. Çünkü bölümü istediğiniz kadar uzatamazsınız, en fazla iki yarıyıl uzatabilme imkanınız var.
 2. Eğer vakıf üniversitesinde okuyorsanız burs oranlarına ve bursunuzun Çift Anadal Programını kapsayıp kapsamadığına mutlaka bakın. Hangi durumlarda bursunuzun kesileceğine dikkat etmelisiniz.
 3. Eğer devlet üniversitende okuyorsanız Çift Anadal Programına başvuran sayısı diğer üniversitelere göre daha fazla olabilir. Bu da sizi sıralama konusunda biraz zorlayacaktır. Eğer ilk seneniz ise ortalamanızı ne kadar yüksek tutarsanız o kadar şansınız artar.
 4. Çift Anadal yapmak istediğiniz bölümün akademisyenleri ile mutlaka görüşüp fikir alın. Unutmayın ki bu ikinci bir diploma yani size açılacak ikinci bir kapı! Kendi bölümünüzden farklı olması size daha çok iş imkanı sağlayabilir.
 5. İki lisans bölümünü birden okumak sizi zorlayabilir. Dersleriniz çakıştığı için istediğiniz kadar ders seçemeyebilirsiniz. Aynı şekilde sınav tarihleriniz de çakışabilir ya da aynı gün çok fazla sınava girebilirsiniz.
Çift Anadal Programı Nedir? Nasıl Yapılır?

Çift Anadal Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çift Anadal yaparken de bazı şartları yerine getirmelisiniz.

Çift Anadal Programından mezun olabilmeniz için genel not ortalamanızın yine 100’lük sistemde en az 70 (bazı üniversitelerde farklılık gösterebilir.) olması gerekir. Ayrıca yukarıda bahsedildiği gibi maksimum iki yarıyıl uzatabilirsiniz. Kendi bölümünüz ve Çift Anadal yaptığınız bölümün genel not ortalamalarını yüksek tutmalısınız.

Çift Anadal Programının Faydaları

Çift Anadal Programı’nın zorlu süreçlerinden bahsettik. Biraz da artılarından bahsedelim…

 1. Eğer okuduğunuz bölümden memnun değilseniz ya da aklınızda başka bir bölüm daha okumak varsa ve bunun için tekrar sınava hazırlanmak istemiyorsanız, sizin için çok iyi bir fırsat!
 2. Zorlaşan iş bulma serüveni sebebiyle sizi öne çıkaracak yollar arayabilirsiniz. Çift Anadal geçmişiniz sayesinde iş veren; iki işi bir arada yapabilmek, başarılı ve sorumluluk sahibi olmak gibi özelliklerde size karşı olumlu düşünecektir. İş mülakatlarınızda mutlaka faydasını göreceksiniz.
 3. Daha önce de söylediğimiz gibi tabi ki çift diploma sahibi olmak özellikle sektörleri farklı bölümlerden Çift Anadal yapmak size daha çok iş imkanı sağlayacaktır. Örneğin Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyup, Hukuk Fakültesinden ÇAP yaparsanız; isterseniz hukukçu, isterseniz Bilişim Uzmanı olabilirsiniz. Hatta iki alanda da bilgi sahibi olduğunuz için Bilişim Hukuku üzerine gidebilirsiniz. Okuduğunuz bölümleri birleştirdiğinizde alanınızda uzmanlaşmanız daha kolay olacaktır.
 4. Okurken de bir havası olmuyor değil… “İki Diploma” kulağa hoş geliyor 🙂

Son olarak, Çift Anadal Programından yararlanarak -her ne kadar şartları zor olsa da- iki diploma sahibi olabilirsiniz. İş sahibi olma sürecinin zorlaştığı bu dönemde iki diploma sahibi olmak da sizi öne çıkarabilir. Farklı bakış açıları ve deneyimler kazanabilirsiniz. Üniversiteye yeni adım atmış genç arkadaşlarımıza tavsiye ederiz…

Keşfet: Yüksek Lisans Nasıl Yapılır? 2021 Güncel Bilgiler

Keşfet: Çift Anadal ve Yandal Programı Hakkında Her Şey

Yorum Yap