Bilgisayar mühendisliği maaşları özel sektör ve kamuda farklılık gösteriyor. Ancak bu farkı belirleyen en temel şey kişinin kendisini geliştirmesiyle doğru orantılıdır. Kişi yabancı dilini geliştirip bir çok farklı proje ya da fikir üretirse maaşı da oldukça artacaktır.

Kamuda Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Kamuda Bilgisayar Mühendisliği  Maaşları

Yeni mezun ve bekar bir kişi kamuda işe başladığında ortalama olarak 5.965 TL maaş alıyor. Ancak bu maaşa prim, ikramiye gibi maaş belirleyici etkenler eklenmiyor. Kişinin tecrübe ve çalışma süresi arttığında bu rakam 10.000 TL ye kadar çıkıyor.

Bilgisayar Mühendisliği Derece/ Kademe ve Maaşları
Bilgisayar Mühendisliği: 1/1 5.710
Bilgisayar Mühendisliği: 2/1 5.600
Bilgisayar Mühendisliği: 3/1 5.300
Bilgisayar Mühendisliği: 4/1 5.240
Bilgisayar Mühendisliği: 5/1 5.000
Bilgisayar Mühendisliği: 6/1 4.898
Bilgisayar Mühendisliği: 7/1 4.700
Bilgisayar Mühendisliği: 8/1 5.650

Özel Sektörde Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Özel sektörde maaşlar şirket tarafından belirlendiğinden şirketler arasında maaş farklılıkları olabiliyor. Özel sektörde çalışan bir yeni mezun ise yaklaşık olarak 2.500 TL ile 6.080 TL arasında maaş alıyor. Bu ortalama bir rakam olmakla birlikte kendini geliştiren bilgisayar mühendisleri yaklaşık 10.000 TL maaş kazanabiliyor. Farklı verilere yer vermek açısından kariyer.net sitesinden yararlanabiliriz.

Kariyer.net Verilerine Göre Bilgisayar Mühendisliği Maaşları:

En Düşük (Aylık) : 2020 TL
En Yüksek (Aylık): 7.150 TL
Ortalama Maaş (Aylık): 4540 TL

Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar?

Bilgisayar mühendisi çip, analog sensör, devre kartı, klavye, modem ve yazıcılar dahil olmak üzere bilgisayar donanım ve ekipmanlarının araştırılması, tasarlanması, geliştirilmesi ve test edilmesinden sorumlu olan kişidir. Bilgisayar mühendisliği temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenir. Bilgisayar ağları, veri tabanı yöneticiliği ve gömülü sistemler de diğer çalışma alanlarıdır.
Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle bu alana ilgi oldukça artmış ve birçok üniversitede de bu bölüm açılmıştır. Mezun olan kişiler de oldukça iyi firmalarda istihdam edilmektedir. Ayrıca teknoloji çağında olduğumuz için bu mesleği seçen kişinin iş bulamama gibi bir kaygısı da olmayacak, kişi bilgisayar mühendisliği alanında kendisini geliştirirse – özellikle yazılım ve programlama alanında – gelir seviyesi artacak aynı zamanda dünyaca ünlü şirketlerde de çalışma fırsatına sahip olacaktır.

Bilgisayar Mühendisliği Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları

Bilgisayar mühendisleri yazılım donanım ve danışmanlık şirketlerinde, yazılım ve donanımları geliştirme, test etme, pazarlama gibi alanlarda çalışabilirler. Bilgisayar mühendisleri bilgisayar oyunları ve mobil oyunların geliştirilmesinde de görev alabilir. Oyun geliştirme şirketlerinde çalışabilecekleri gibi kendi işini de kurabilirler.
Bilgisayar mühendisleri Türkiye’ de devlet kurumlarına ait olan; Bakanlıklar, TÜBİTAK, Savunma Sanayi Başkanlığı, RTÜK, Bankalar, Askeri Ar-Ge Kurumları ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, TAI, MİKES gibi kurumlarda, özel şirket olan Arçelik, Siemens gibi kuruluşlarda yazılım/ donanım geliştirme mühendisi, danışman, test uzmanı, proje yöneticisi gibi iş alanlarında çalışabilirler.

Bilgisayar Mühendisliği Dersleri

İlk yıllarda temel sayısal derslerin yanında bilgisayar mühendisliği dersleri devre temelleri, bilgisayar mühendisliğine giriş, veri yapıları, programlama dillerine giriş gibi bölümün giriş dersleri verilir. 3. ve 4. sınıftan itibaren ise kendinizi makine öğrenmesi, yapay zeka, robotik, veri madenciliği, siber güvenlik, insan bilgisayar etkileşimi ya da bilgisayar grafiği gibi daha özel alanlarda geliştirebilirsiniz. Bilgisayar mühendisliği dersleri matematiksel dersler, donanım dersleri ve yazılım dersleri olarak 3 ana başlıkta incelenebilir.

Matematiksel Dersler

Hangi alana yoğunlaşırsanız yoğunlaşın analitik düşünce biçimi bilgisayar mühendisliği için vazgeçilmez denilebilecek bir yetenektir. Matematiksel dersler analitik düşünme yeteneğinizi geliştirmenizde size katkı sağlaması açısından çok önemlidir. Analitik düşünce yeteneği de her yetenek gibi belli ölçüde geliştirilebilinir. Bilgisayar mühendisliği alanının birçok yerinde analitik düşünce yeteneğinizi kullanacağınızdan matematiksel derslerin önemi bu bölüm için başkadır.

Birçok mühendislik bölümünde olduğu gibi bilgisayar mühendisliği bölümünde de matematik dersleri çeşitli kollara ayrılır ve dallanıp budaklanır. Genel matematik, diferansiyel denklemler, nümerik analiz, lineer cebir, ayrık matematik, olasılık ve istatistik bilgisayar mühendisliği bölümünü seçtiğiniz takdirde göreceğiniz matematik dersleridir.

Donanım Dersleri

Bilgisayar Mühendisliği Donanım Dersleri

Sanal dünya ile gerçek dünyanın iletişimini sağlayan bilgisayarların gerçek dünyadaki fiziksel parçalarıyla ilgilenen ve bu bilgisayar parçalarının verimli çalışmasını sağlayan donanım alanına yoğunlaşan derslerdir. Bu başlıkta alacağınız dersler genel fizik, devre teorisi, elektronik devreler, mantıksal devreler, bilgisayar organizasyonu ve mimarisi, bilgisayar ağları ve veri haberleşmesi… Gibi yazılıma göre daha fiziksel ve somuttur.

Yazılım Dersleri

bilgisayar mühendisliği yazılım dersleri
Asian Outsource Developer Team Sitting At Desk Working Laptop Computer Mobile Application Software Real Office

Yazılıma olan yoğun talep sebebiyle çoğu öğrenci bilgisayar mühendisliğinin yazılım tarafına odaklanmış durumda. Yazılım dersleri bilgisayar mühendisliğinin sanal kısmıyla ilgili derslerdir. Yazılım dersleri arasında programlamaya giriş, programlama dilleri, veri yapıları ve algoritmalar, işletim sistemleri, veritabanı sistemleri, biçimsel diller ve özdevinirler kuramı gibi dersler bulunur.

Bazı Seçmeli Dersler

Seçmeli dersler her alanda olduğu gibi bilgisayar mühendisliğinde de öğrencinin mezuniyetten sonra yönelmek istediği spesifik alan ile ilgili derslerdir. Seçmeli dersler üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösterebilir. Öğrenci yönelmek istediği özel alanı okurken ya da bölüme başlamadan önce belirleyebilir. Genel olarak bilgisayar mühendisliği seçmeli olan bazı dersler şu şekildedir: Makine öğrenmesi, örüntü tanıma, yapay sinir ağları, insan-bilgisayar etkileşimi, gömülü sistemler, robotik, bilgi güvenliği ve kriptografi, yapay zeka, mikroişlemciler…

Yorum Yap