Bilgisayar mühendisliği, üniversitelerde sıklıkla bulunan bölümlerden biridir. Devlet üniversitelerinin büyük çoğunluğunda bulunan bölüm, vakıf üniversitelerinde ise burslu/ücretli olmak üzere tercih edilmektedir.

Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Bilgisayar mühendisliği; bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliğini bir araya getirmekle beraber dijital teknoloji, bilgisayar sistemleri ve ağı alanında gelişme sağlanmasına olanak tanır. Böylece, bilgisayar mühendisleri; daha verimli ve efektif programlama platformları ve uygulamalar oluşturmak için hardware/software dizaynı ve bilgisayar programlama alanındaki kapsamlı bilgilerini kullanırlar. Bilgisayar mühendisleri; en son inovasyonların sorunsuzca entegre edilmesi için yeni bilgisayar donanımları geliştirir, uygulama yazılımları tasarımı ile uygulamasını yapar ve network kapasiteleri ile iletişim sistemlerinin yükseltilmesini sağlarlar.

Bilgisayar Mühendisliği Çalışma Alanları:

Bilgisayar Mühendisliği Çalışma Alanları:

Bilgisayar mühendisleri; hem bilgisayar donanım bileşenlerinin hem de yazılım programlama bileşenlerinin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlarlar. Bazı bilgisayar mühendisleri robotik, bilgisayar mimarisi ve tasarımı, yapay zeka, mobil uygulamalar ve işletim sistemleri gibi alanlarda uzmanlaşmıştır.

Yapay Zeka
Düşünme, öğrenme ve akıl yürütme yeteneklerini simüle eden bilgisayar sistemleri tasarlamak.

Bilgisayar Mimarisi
Yeni ve daha iyi bilgisayar sistemleri tasarlamak.

Bilgisayar Tasarımı
Bilgisayarı oluşturan işlemci gibi mikro bileşenlerin argesi ve tasarımı.

İşletim Sistemleri ve Ağlar
Yazılım ve ağ sistemleri tasarlama ve geliştirme.

Robot
Çeşitli endüstrilerde kullanılan robotik sistemlerin tasarımı ve geliştirilmesi.

Yazılım Uygulamaları
Bilgisayar mühendisliği alanı dışındaki problemleri araştırmak ve çözmek için bilgisayar yazılımı tasarlamak ve geliştirmek.

Bilgisayar Mühendisliği Ne İş Yapar?

Bilgisayar Mühendisliği Ne İş Yapar?

Dijitalleşmenin yaygınlaştığı ve geliştiği bir dönemde olduğunu dikkate alırsak; bir bilgisayar mühendisi verimli bir okul hayatı ile birlikte kendini geliştirdiği takdirde çalışabileceği alanlar oldukça fazladır. Genelde yazılım alanında bilinmelerinin aksine bilişimin olduğu her alanda görev alabilirler. Başlıca:

 • Yazılım Geliştirici
 • Veritabanı Yöneticisi
 • Donanım Mühendisi
 • Sistem Analisti
 • Web Geliştiricisi/Programcısı
 • Bilgi Teknolojileri
 • Ağ Yöneticisi
 • Bilgi İşlem Mühendisi
 • İş Analisti
 • Test Mühendisi

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

BİLGİ GÜÇTÜR
Dijital etkinlikler ve üniversite öğrencilerine katkı sağlayacak yazılardan haberdar olmak için mail adresinizi bırakabilirsiniz.
* gerekli alanlar

Maaş, kuşkusuz meslek seçiminde hatırı sayılır şekilde rol alıyor bu nedenle biz de bilgisayar mühendislerinin maaş aralığından bahsetmek istedik. Tabii bu konuda nokta atışı yapmak çok zor çünkü bilgisayar mühendisleri farklı sektörlerde farklı işler yapabiliyor. Yeni mezun bir bilgisayar mühendisi 2700-3000 TL maaş aralığında işe başlıyor. Bilgisayar mühendisliği maaşları ortalama 4.500-5.000 TL arasında olup tecrübeye göre 15.000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Kariyer.net verilerine göre;

PozisyonEn düşükOrtalamaEn Yüksek
Bilgi Teknolojileri Müdür Yardımcısı
7.100 TL10.320 TL13.630 TL
Bilgi Teknolojileri / IT Uzmanı2.180 TL4.970 TL7.760 TL
Bilgisayar Mühendisi2.020 TL4.290 TL6.780 TL
Bilgi Teknolojileri Uzman Yardımcısı2.140 TL3.320 TL4.820 TL
Bilgi İşlem Mühendisi2.020 TL4.060 TL6.440 TL
Yazılım Geliştirme Uzmanı2.610 TL5.300 TL7.980 TL
Veri Tabanı Yöneticisi4.970 TL9.850 TL14.720 TL

Bilgisayar Mühendisliği Dersleri

Beklenildiği üzere; ortak ve temel dersler sayısal ağırlıklı. Bilgisayar mühendisliği öğrencileri fizik, calculus gibi temel mühendislik dersleri ile başlıyor. Daha sonrasında; bilgisayar mühendisliğine giriş, programlama, ayrık matematik, veri yapıları, algoritmalar, işletim sistemi, yazılım mühendisliği, veri tabanı gibi birçok bölüm dersi bulunuyor. Görüldüğü gibi, bilgisayar mühendisleri yalnızca kodlama alanında uzmanlaşmıyor, bilişimin her alanında ders alıyorlar.

Bilgisayar mühendisliği derslerini matematik, donanım ve yazılım olmak üzere 3 ana başlıkta inceleyebiliriz. Bunlar dışında her üniversitede değişiklik gösterebilen; genel kimya, ekonomiye giriş, işletmeye giriş gibi bölüm dışı dersler de bulunuyor.

Detaylı bilgi için: Bilgisayar Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

Bilgisayar Mühendisliği İş İmkanları

Bilgisayar mühendisleri bölümden mezun olduğunda onları geniş bir yelpazede iş imkanı bekliyor. Üniversite döneminde kendini geliştirdiği takdirde mesleğini kolayca seçebilir. Kamuda savunma sanayi ve AR-GE projelerinde çalışabilir. Kurumsal şirketlerde bilgi teknolojileri alanında birçok pozisyon üstlenebilir. Aynı zamanda web/mobil arayüzleri tasarlayabilir. Bu işlemi freelance olarak da gerçekleştirebilir.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Verileri.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Verileri’ne göre bilgisayar mühendisleri mezunlarının yarısı 0-6 ay içinde iş bulabiliyor. Bu verilere baktığımızda iş imkanlarının geniş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bilgisayar Mühendisliği Nitelikleri

1- Matematik

Bilgisayarın temelde matematikten oluştuğunu unutmayın. Bilgisayarın hem donanım hem de yazılım kısmı sağlam bir matematik becerisi gerektirir. Bu nedenle üniversitede de birçok matematik dersi ile karşılaşırsınız.

2- İletişim

Hayatın her alanında olduğu gibi iletişim yeteneği şart. Hemen hemen her işte bir ekibin parçası olmanız gerekir, bilgisayar mühendisliği de bunlardan biri. Hatta bir tık fazlası da diyebiliriz çünkü genelde bir projeyi tamamlamak için bir ekip gerekir.

3- Sabır

Zamanınızın büyük bir kısmı bilgisayarda kodlama ile geçecek. Yazılım alanını tercih ederseniz bu oran daha da büyüyecek bu yüzden bu işi yaparken sabırlı olmanız gerekiyor. Tez canlılık bu meslek için iyi bir özellik değil.

4- Liderlik

Bir bilgisayar mühendisi için ekibin öneminden bahsettik. Bu meslekte yükselmeyi, ilerlemeyi isterseniz bir ekibe liderlik etmeniz gerekecek bu nedenle liderlik ve yönetim becerilerinizin iyi olması kaçınılmaz.

5- Problem Çözme

Kod yazarken küçük bir hata bütün projeye etki edebilir bu nedenle yapılan hatanın hızlıca tespit edilmesi ve çözülmesi gerekir. Bu durum net olarak gösteriyor ki bir bilgisayar mühendisi problem çözme yeteneğine ihtiyaç duyar.

6- Öğrenme

Üniversite bitse dahi yazılım ve donanım alanında yeni şeyler öğrenmeye devam etmelisiniz. Bunun yanı sıra bilişim sürekli gelişen bir alan, kendinizi geliştirmek zorundasınız bu nedenle bir bilgisayar mühendisi etkili öğrenme yeteneğine sahip olmalıdır.

Bilgisayar Mühendisliği En İyi Üniversiteleri

2019’da YKS sıralamasına göre tercih edilen bilgisayar mühendisliğinde en iyi 10 üniversite şu şekildedir:

 1. Koç Üniversitesi
 2. Boğaziçi Üniversitesi
 3. Bilkent Üniversitesi
 4. Ortadoğu Teknik Üniversitesi
 5. İstanbul Teknik Üniversitesi
 6. Özyeğin Üniversitesi
 7. TOBB Üniversitesi
 8. Galatasaray Üniversitesi
 9. Bahçeşehir Üniversitesi
 10. Yeditepe Üniversitesi

Yararlı Linkler:

Bilgisayar Mühendisliği Programı Bulunan Tüm Üniversiteler

Kariyer.net Bilgisayar Mühendisliği Verileri

Bilgisayar mühendisliği zor mu?

Çok fazla uygulama ve pratik yapılması gerektiğini düşünürsek diğer bölümlere göre biraz zor diyebiliriz. Fakat belirttiğimiz nitelikleri taşıyorsanız üstesinden gelebilirsiniz.

Bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği aynı şey mi?

Hayır. Bilgisayar mühendisliği hem yazılım hem donanım işleriyle ilgilenirken; yazılım mühendisliği yazılım odaklı çalışır.

Author

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa’da Bilgisayar Mühendisliği bölümünde 3. sınıf öğrencisiyim. Turkishwin’de campuswinner programının içerisindeyim ve BinYaprak sosyal medya takımındayım. Bilgisayar Mühendisliği öğrenimim dışında freelance web tasarımı, otomasyon uygulamaları ve SEO organizasyonlarıyla ilgilenmekteyim.

Yorum Yap