Yüz yüze konuşmalarda beden dili sıklıkla kullanılan bir araçtır. Konuştuğumuz dilin yanı sıra bazı kelimeleri vurgulamak veya farklı anlamda kullanmak için beden dilini kullanırız, vücut hareketleri, jest ve mimikler, bakış, tonlama, ses yüksekliği, yüz ifadelerinin de hem biz hem konuştuğumuz kişi için anlamı vardır.

Keşfet: Etkili İletişim Nedir? Becerileri ve Teknikleri Nelerdir?

Beden Dilinin Gücü

Eğer nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, pozitif beden dili istediğinizi elde etmenizde size yardımcı olur. Pozitif beden dili sizi bir iş sahibi yapabilir, arabanızı satmanızı sağlayabilir, size bir tartışma kazandırabilir veya yeni bir ilişkinin kapılarını açabilir.

Diğer yandan negatif beden dili istekleriniz ile aranızdaki en büyük engeldir. Negatif beden dili arkadaşlıklarınızın bitmesine, iş yerinde önemli fırsatlar kaçırmanıza veya etkilemek istediğiniz insanlara rezil olmanıza sebep olabilir.

Beden Diline Ne Kadar Güvenebiliriz?

Beden dilinin çok etkili olduğu kadar güvenilirdir. Ancak, eğer beden dilinin nasıl iyi manipüle edileceğini bilen biri ile karşı karşıya iseniz tamamıyla güvenilir olduğu söylenemez. Poker oyuncularını ele alalım. Pokerciler, rakiplerine bir şey ‘anlatmamak’ için beden dillerini eğitirler.

Beden dili, onu ortaya çıkarmak isteseniz de istemeseniz de çoğu zaman sizi ele verir. Ancak, başkalarının beden dilini değerlendirirken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bir kişi için belirli bir anlamı olan bir ifade, başka biri için tamamen farklı bir anlam ifade edebilir.

Beden Dili Hareketleri

Aşağıdaki beden dili örnekleri yaygındır. Bir kere öğrendiğiniz zaman anlamlarını ayırt etmek genellikle kolaydır.

Kolların göğüs üstünde birleştirilmesi

Beden Dili - Kolların göğüs üstünde birleştirilmesi

Kolları göğüs üstünde birleştirerek oturmak ya da ayakta durmak neredeyse her zaman savunmacı bir beden dili olarak görülür. Bunu yaptığınız zaman, kapanmış ve konuyla ilgilenmiyorsunuzdur. Sinirli ya da inatçı gözükebilirsiniz.

Gülümsemek

Beden Dili - Gülümsemek

Gülüşler yüz ifadesine göre farklı anlamlara gelebilirler. Mutlu, utangaç, sıcak, ironik gülümsemeler vardır. Duchenne gülümsemesi, gözlerinizi yukarıdaki fotoğraftaki şekilde sıkarken ağzınızın kenarlarını yukarı kaldırmakla oluşur. Sadece dişlerinizi gösterdiğiniz sahte gülüşlerin aksine, gerçek bir gülüş olarak değerlendirilir. Gerçek bir Duchenne gülümsemesi sergilediğiniz zaman insanlara ulaşılabilir ve arkadaş canlısı olduğunuzu olduğunuzu gösterirsiniz.

Parmaklarınızı hafifçe vurmak

Parmaklarınızı hafifçe vurduğunuz zaman, sabırsız ve muhtemelen beklemekten dolayı gergin gözükürsünüz.

Başınızı bir tarafa eğmek

Beden Dili - Başınızı bir tarafa eğmek

Başınızı bir tarafa eğdiğiniz zaman, genellikle dikkatle dinlediğiniz ve size söylenilen bilgiyi öğrenmekte ilgilendiğiniz anlamına gelir. Ayrıca zor konsantre olduğunuzu da belirtir.

Parmakları birleştirmek

Parmaklarınızı birleştirmek ve avuç içlerinizi ayrı tutmak insanların otoritenin ve kontrolün sizde olduğunu anlamasını sağlar. Patronlar ve siyasetçiler yönetimde olduklarını göstermek için bu jesti kullanır.

Bacak bacak üstüne atmak

Beden Dili - Bacak bacak üstüne atmak

Bacak bacak üstüne atma şekliniz diğerlerine sizin hakkınızda ve o an nasıl hissettiğinizle ilgili birçok şey anlatabilir. Eğer ayaklarınızı bilekleriniz üzerinde birleştiriyorsanız, bir şeyler saklamaya çalıştığınız anlamına gelebilir. Eğer bacak bacak üstüne atıyorsanız, ancak dizleriniz dinlediğiniz insandan uzaktaysa, onunla rahat hissetmediğinizi gösterirsiniz. Çoğu zaman, en iyi seçenek ayaklarınızı sağlam şekilde yere basmanızdır.

Kulakla oynamak

Beden Dili - Kulakla oynamak

Kulağınızı çekmeniz bir karar verme süreci içerisinde olduğunuzu ancak henüz karar vermediğinizi gösterir. Bu sizin kararsız ve çekimser bir durumda görünmenize yol açar.

Başı ellerin arasına almak

Beden Dili - başı ellerin arasına almak

Başınızı ellerinizin arasına almanız çok sıkıldığınız anlamına gelebilir. Sanki sıkıntıdan başınızı kaldırmaya dermanınız kalmamış izlenimi oluşturur. Bu hareketin bir diğer anlamı ise çok üzgün veya utanç içinde olduğunuzdur. Öyle ki kimseye yüzünüzü göstermek istemiyormuş gibi görünür.

Dimdik durmak

Dik durmak kendinize güveninizin yüksek olduğunu gösterir.

Eller açık ve avuç içleri yukarı

Bu jesti yapmanız size güvenen ve güvenmeyen insanlar için çok farklı anlamlara gelir. Avuç içi yukarı bakacak şekilde elleri açık tutmak karşınızdakinden saklı bir şeyiniz olmadığını gösterir.

Göz teması

Beden Dili - Göz teması

Eğer konuştuğunuz insanın rahatlamasını ve söylediklerinizi kabul etmesini istiyorsanız, onunla göz teması kurmanız gerekir. Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki çoğu insan yabancı biri ile konuşurken 3.2 saniyelik bir göz teması ile daha rahat hissetmektedir. Bunun yanında, tanıştıktan sonra ise, arkadaş olduğunuz kişiler ile uzun süre göz teması kurmamaktan rahatsız olmazsınız.

Aşağı bakma

Yere bakmak sizi zayıf ve özgüvensiz gibi gösterir. Eğer aşağıda bakmaya değer bir şey yok ise konuşma süresince bakışınız karşınızdaki insanın yüzünün hizasında olmalıdır. Göz temasını kestiğinizde, ki bunu birkaç saniyede bir yapmanız iyi olur, başka bir yöne bakmalısınız.

Elleri ovuşturma

Yeni proje hakkında ne kadar heyecanlı olduğunuzu mu göstermek istiyorsunuz? Ellerinizi kuvvetlice ovuşturun…

Saç ile oynama

Beden Dili - saç ile oynama

Filmlerde ve dizilerde saç ile oynamanın flörtleşme hareketi gibi olduğunu görürüz. Bu saç ile oynamanın anlamı olabilir, özellikle saçı ile oynayan kişi kirpiklerinin arkasından sizi süzüyorsa.

Ancak, eğer bir iş görüşmesinde iseniz, saçınızla oynamanız çok gergin ve rahatsız olduğunuzdan başka hiçbir şey ifade etmez.

Mikro ifadeler

Mikro ifadeler saniyenin 25’te biri gibi çok kısa sürelerde yüzde oluşan ifadelerdir. Duygularınızı saklamak istediğinizde oluşurlar. Suratında bir mikro ifade gördüğünüz kişi genellikle sizden bir şey gizlemeye çalışıyordur. Eğer mikro ifadeleri saptamayı öğrenirseniz, her türlü etkileşimde avantajlı konumda olursunuz.

Hızlı adımlarla yürüyüş

Özgüveninizi göstermek istediğinizde tempolu bir şekilde yürüyün. Belirli bir yere gidiyor olmasanız dahi sanki çok önemli bir hedefe varacakmışsınız gibi hızlı adımlarla yürüyün. Bu sizi özgüveni yüksek gösterecektir.

Eli çeneye koyma

Elinizi çenenize koymanız düşündüğünüzü ve aldığınız bilgiyi dikkatlice değerlendirdiğinizi gösterir. Birinin sizinle konuşurken bu hareketi yaptığını görürseniz, sizi ve söylediklerinizi ciddiye aldığını düşünebilirsiniz.

Gözleri ovuşturma

Gözlerinizi ovuşturmanız duyduklarınıza inanmadığınız veya onlardan şüphe duyduğunuz anlamına gelir. Eğer konuştuğunuz kişi sizi dinlerken gözlerini ovalıyor ise durup ondan geri bildirim alabilirsiniz. Böylece şüphelerini gidermek için bir fırsatınız olur.

Burna dokunmak

Burnunuza dokunduğunuzda dürüst değilmiş gibi görünürsünüz. Eğer bu hareketi açık ve dürüst olmanız gereken bir konuşma esnasında yaparsanız amacınıza ulaşmanız çok zor olur. Ayrıca eğer birini konuşurken burnuna dokunduğunu görürseniz, o kişinin söylediklerine fazlaca dikkat etmeli ve her söylediğine doğrudan inanmamalısınız.

Elleri arkada birleştirmek

Ellerinizi arkada birleştirmeniz sizi sinirli ya da kaygılı gösterir. Birçok kişi için bu hareket oldukça rahat olarak değerlendirilebilir ancak başkalarını size karşı temkinli kılar ve rahatsız eder.

Burun kemiğini sıkma

Gözünüzü kapatıp burun kemiğini sıkmanız konuşmanın gidişatından hoşnut olmadığınızın göstergesidir. Eğer konuştuğunuz kişinin bu hareketi yaptığını görürseniz, konuşmaya karşı yaklaşımınızı değiştirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Elleri kalçaya koyup dikilme

Bu ilginç bir harekettir. Bazı durumlarda sinirli olduğunuz ve agresif davranacağınız anlamına gelebilir. Bazı durumlarda isesadece hevesli olduğunuzu ve bir şeyi yapmaya hazır olduğunuzu ifade eder.

Beden Dili ile Doğru Mesaj Nasıl Verilir?

Beden dili örneklerini incelemek ve doğru anlamak beden dili ile doğru mesajı vermedeli ilk adımdır. Ayrıca aldığınız sesli olmayan mesajları değerlendirmenize de yardımmcı olur. Fakat doğru hareketleri, jestleri ve mimikleri bilmek sizi bir noktaya kadar götürebilir. Eğer başkaları ile sağlıklı, verimli etkileşim kurmak istiyorsanız, kendinizi ve etrafınızdaki insanları anlamak için daha çok çalışmanız gerekir.

Birbirlerinin vücut dilini doğru okuyamayan çiftler birbirlerine kolaylıkla sinirlenebilir, hayal kırıklığına uğrayabilir ve iletişimi çok kolay koparabilirler. Eğer sizin için değerli biri ile iletişim kurmak konusunda yardıma ihtiyacınız varsa bir terapist ile konuşmanız sizin için faydalı olacaktır.

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?

Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

Yorum Yap