Ekonomi bilgin, parayı yönetme kabiliyetin olmalı. Para harcamamayı bilmelisin, para biriktirmeyi bilmelisin. Bir alanda en iyi olmalısın. En iyi. hangi alanda en iyisin? Ülkenin en iyi yazılımcısı, en iyi SEO’cusu, en iyi sosyal medya uzmanı, en iyi ilaç dağıtanı, en iyi maliyetle inşaat ruhsatı alanı, en iyi web tasarımcısı, en iyi android geliştiricisi… Hangisi olur bilmem ama bir alanda en iyi olmanın tadını bilmeniz lazım. Bir de üstüne öğrenmeyi öğrenmişseniz harika olur.

Kendini yok etmeyecek kadar risk, yatırımlarını takip edecek kadar kararlılık, sabır, yatırımı kaybedebileceğini düşünecek kadar soğukkanlılık.

İşte başarılı bir girişimcinin sırrı diyebiliriz. Sizce başarılı girişimcilerin sahip olması gereken özellikler nelerdir? Gelin biraz bunun hakkında konuşalım…

Girişimci Nedir

girişimci kişi

En klasik haliyle, yeni bir iş girişimi başlatma riskini üstlenen kişiye girişimci denir.

Girişimci, risklerin çoğunu üstlenen ve ödüllerin çoğunu alan, yeni bir iş kuran kişidir. Bir iş kurma süreci girişimcilik olarak bilinir. Girişimci genellikle bir yenilikçi, yeni fikirlerin, malların, hizmetlerin ve iş / veya prosedürlerin kaynağı olarak görülür.

Bir girişimci, kâr amaçlı mal veya hizmet üretmek için sermaye ve emeği bir araya getiren girişimcilik olarak bilinen fikirlerini gerçekleştirmek için bir firma yaratır. Girişimcilik son derece risklidir, ancak aynı zamanda ekonomik zenginlik, büyüme ve yenilik üretmeye hizmet ettiği için oldukça faydalı olabilir. Finansmanın sağlanması girişimciler için anahtardır: Finansman kaynakları arasında krediler ve kitle fonlaması bulunmaktadır. Girişimcilerin vergi verme ve ödeme şekli, işin yapı açısından nasıl kurulduğuna bağlı olacaktır.

Keşfet: Girişimcilik Nedir? Girişimcilik Türleri Nelerdir?

Nasıl Girişimci Olunur

Finansal İstikrarı Sağlayın

Girişimciler, finansal olarak akıcı olmaktan çok daha az başarılı işletmeler kurmuşken, yeterli bir nakit kaynağı ile başlamak ve sürekli fon sağlamak, yalnızca hevesli bir girişimciye yardımcı olabilir, kişisel pistlerini artırabilir ve onlara para kazandırabilir. Hızlı para kazanma konusunda endişelenmek yerine başarılı bir iş kurmaya çalışmak için daha fazla zamana ihtiyaç vardır.

Çeşitli Bir Beceri Seti Oluşturun

Bir kişi güçlü bir finansmana sahip olduğunda, çeşitli beceriler geliştirmek ve ardından bu becerileri gerçek dünyada uygulamak önemlidir. İkinci adımın güzelliği, birinci adımla aynı anda yapılabilmesidir.

Bir beceri seti oluşturmak , gerçek dünya ortamlarında yeni görevleri öğrenerek ve deneyerek başarılabilir . Örneğin, hevesli bir girişimci finans konusunda bir geçmişe sahipse, başarılı olmak için gerekli sosyal becerileri öğrenmek için mevcut şirketlerinde bir satış rolüne geçebilirler. Farklı bir beceri seti oluşturulduktan sonra, bir girişimciye zor durumların kaçınılmazlığı ile karşı karşıya kaldıklarında güvenebilecekleri bir araç takımı sağlar.

Başarılı bir iş kurmak için üniversiteye gitmek gerekli olmasa da, gençlere dünya hakkında pek çok başka yolla çok şey öğretebilir. Bu ünlü üniversiteden ayrılanlar, normdan çok istisnadır. Üniversite herkes için olmayabilir ve seçim kişiseldir, ancak özellikle ABD’de bir üniversite eğitiminin yüksek fiyat etiketi ile düşünülmesi gereken bir şeydir.

Girişimcilik alanında uzmanlaşmanın bir iş kurmak için gerekli olduğu doğru değildir. Sağlıklı işletmeler kuran insanlar birçok farklı konuda uzmanlaşmıştır ve bunu yapmak, işinizi kurmanıza yardımcı olabilecek farklı bir düşünce tarzına gözlerinizi açabilir.

Birden Çok Kanalda İçeriği Tüketin

Çeşitlilik içeren bir beceri seti oluşturmak kadar önemli olduğu kadar, farklı bir içerik dizisi tüketme ihtiyacı da aynı derecede önemlidir. Bu içerik, podcast’ler, kitaplar, makaleler veya dersler şeklinde olabilir. Önemli olan, kanal ne olursa olsun içeriğin kapsadığı konulara göre çeşitlendirilmesi gerektiğidir. Kalkınan bir girişimci, her zaman etrafındaki dünyayı tanımalıdır, böylece endüstrilere yeni bir bakış açısıyla bakabilir, bu da onlara belirli bir sektör etrafında bir iş kurma yeteneği kazandırır .

Keşfet: Her Girişimcinin Dinlemesi Gereken 5 Podcast

Çözülecek Problemi Belirleyin

İçeriğin birden çok kanalda tüketilmesi yoluyla, hevesli bir girişimci, çözülmesi gereken çeşitli sorunları belirleyebilir. Bir iş atasözü, bir şirketin ürün veya hizmetinin belirli bir sorunlu noktayı çözmesi gerektiğini belirtir; ya başka bir işletme ya da bir tüketici grubu için. Bir problemin tanımlanması yoluyla, hevesli bir girişimci, bu problemi çözmek için bir iş kurabilir.

Üçüncü ve dördüncü adımları birleştirmek önemlidir, böylece çeşitli sektörlere dışarıdan bakan biri olarak bakarak çözülmesi gereken bir sorunu belirlemek mümkündür. Bu genellikle hevesli bir girişimciye başkalarının göremeyebileceği bir sorunu görme yeteneği sağlar.

Bu Sorunu Çöz

Başarılı girişimler, diğer şirketler veya halk için belirli bir sıkıntı noktasını çözer. Bu, “soruna değer katmak” olarak bilinir. Bir girişimci, yalnızca belirli bir soruna veya acı noktasına değer katarak başarılı olabilir.

Örneğin, bir diş hekimi randevusu alma sürecinin hastalar için karmaşık olduğunu ve bunun sonucunda diş hekimlerinin müşteri kaybettiğini belirlediğinizi varsayalım. Değer, randevu almayı kolaylaştıran çevrimiçi bir randevu sistemi oluşturmak olabilir.

Çılgın Gibi Ağ

Çoğu girişimci bunu tek başına yapamaz. İş dünyası acımasız bir dünyadır ve elinizden gelen her türlü yardımı almak her zaman yardımcı olacak ve başarılı bir iş elde etmek için gereken zamanı azaltacaktır. Ağ kurma, herhangi bir yeni girişimci için çok önemlidir. Sizi sektörünüzdeki doğru tedarikçiler, finansörler ve hatta mentorlar gibi bağlantılarla tanıştırabilecek doğru insanlarla tanışmak, başarı ile başarısızlık arasındaki fark olabilir.

Konferanslara katılmak, e-posta göndermek ve sektördeki insanları aramak, kuzeninizin benzer bir işte olan arkadaşının erkek kardeşiyle konuşmak, dünyaya çıkmanıza ve size rehberlik edebilecek insanları keşfetmenize yardımcı olacaktır. Ayağınızı doğru insanlarla kapıda tuttuğunuzda, bir işi yürütmek çok daha kolay hale gelir.

Sosyal medya uygulamaları bunun bir kolay bir yoldur. (LinkedIn, Facebook, Instagram..) Alanınıza göre kendinize uygun bir sosyal medya uygulaması seçebilirsiniz.

Örnek Olun

Her girişimcinin kendi şirketi içinde lider olması gerekir. Sadece günlük gereksinimleri yerine getirmek başarıya götürmez . Bir liderin, çalışanlarını en iyi potansiyellerine ulaşmaları için çok çalışması, motive etmesi ve ilham vermesi gerekir, bu da şirketin başarısına yol açacaktır.

En büyük ve en başarılı şirketlerden bazılarına bakın; hepsinin büyük liderleri var. Apple ve Steve Jobs, Bill Gates ve Microsoft, Bob Iger ve Disney vb. Nasıl büyük bir lider olunacağını görmek için bu insanları çalışın ve kitaplarını okuyun ve sizin belirlediğiniz örnekle çalışanlarınızın takip edebileceği lider olun.

Keşfet: Okunması Gereken 17 Etkili Girişimcilik Kitapları

Başarılı Girişimcide Olması Gereken Özellikler

İleri Görüşlülük

Bir girişimci için yarını bugünden görebilmenin önemi çok büyük. Bu hem yarının trendlerini bugünden kestirerek, henüz ortaya çıkmamış ihtiyaçlara çare olabilecek bir projeyi şimdiden hazırlamak, hem de giriştiğiniz projenin yarının şartlarında ne kadar başarılı olup olmayacağını bugünden ön görebilmek açısından önemli. Mikro trendleri doğru okuyup yükselen trendler haline geldiğinde doğru konumda olabilmek işin sırrı.

Motivasyon

Bir yerde maaşlı çalışırken sizi motive edecek pek çok şey zaten vardır. Ama tek başınıza olduğunuzda bu motivasyonun içinizden gelmesi gerekli. Hele ki işe başlar başlamaz müşterilerin beklentileri ve teslim tarihleri gibi unsurlar yoksa proje hayata geçene kadar her gün aynı şevkle çalışabilmek için motivasyonunuzu kendiniz sağlamalısınız.

Özgüven

Girişimciliğin önemli bir ön koşulu risk almayı bilmektir. Eğer özgüveniniz eksikse bu risk almanızı gerektiren hemen her koşulda tereddüt etmenize ve çoğun zamanda fırsatları kaçırmanıza neden olur. Özgüveniniz yükseltmek için her şeyden önce kendinize, sonra da işinizle ilgili teknik becerilerinize inancınız yüksek olması gerekir. Eğer bu konuda sıkıntı varsa işe girişmeden önce bu sorunu çözmek daha doğru bir tercih olabilir.

Zaman Yönetimi

“Yatırın Almadan İşe Başlamak İçin 10 İpucu” yazısındaki 10. madde “Günde 25 saat çalışın”dı. Daha çok çalışmak önemli ama eğer çalıştığınız süreyi doğru yönetemiyorsanız günde 50 saat çalışmanın bile faydası olmayabilir. Zaman yönetimi konusunda kendinizi geliştirin. Henüz işin başındaki çok az girişimcinin boşa harcayacak zamanı vardır.

Finansal Bilgi

Ürün veya hizmetinizi kaça satmayı planlıyorsunuz? Peki bu rakama nasıl karar verdiniz? Bu kararı verirken hangi kriterleri hesaba kattınız?

Ne yazık ki pek çok girişimci finansal bilgiler konusunda yeterli bilgiye sahip değil ve bu yüzden de bazı çok güzel fikirler hak ettikleri başarıyı yakalayamadan çok ufak hatalar nedeniyle gün yüzüne çıkamadan yok olup gidiyor. Üstelik bu sadece kısıtlı bütçe sorunu da değil. Parayı doğru kullanmayı beceremeyen milyon dolar yatırım almış nice girişimler zaman içinde pes etmek zorunda kaldı. Para konusunu sizin için yönetebilecek uzmanlarla çalışmak iyi bir çözüm olabilir ama bu durumda bile sizin de finansal bilgi sahibi olmanızda büyük fayda var.

Yönetim Becerisi

Eğer işinizi hayata geçirmek ve geliştirmek için bir ekiple çalışıyorsanız yeni girişimcilerin büyük kısmından daha şanslısınız demektir. Eğer başlangıçta bir ekibiniz yoksa bile işler doğru şekilde geliştiğinde olacaktır. Ve her ekibin verimliliğini sürekli hale getirmek için iyi bir lidere ihtiyacı vardır. Ekibi her zaman mutlu ve verimli halde tutabilmek ise özel bir yetenek ister. Bu beceriyi zaman içinde edinmek de mümkün.

Planlama Yeteneği

Planlama yeteneği bir iş planı hazırlamaktan çok daha fazlasını ifade ediyor. İş planı önemli ama bunun ötesinde planlarınızı daha ufak ve daha çabuk hayata geçirilebilir parçalara bölebiliyor olmanız gerekiyor. İşin planlama kısmında takılıp kalmamak, gereksiz detaylarla dolu planlar içerisinde boğulmamak da planlama yeteneğinin bir parçası.

Esneklik

Her zaman işler planladığınız gibi gitmeyebilir. Öngördüğünüz durumlar tam tersi şekilde gerçekleşebilir. Bu tip durumlarda iki seçeneğiniz var. Ya “buraya kadarmış” deyip her şeyden vazgeçeceksiniz. Ya da esnek olup değişen şartlara ayak uydurarak yolunuza devam edeceksiniz. Eğer ileri görüşlülük konusunda doğal bir üstün yeteneğiniz yoksa esnek olmayı ne kadar erken öğrenirseniz o kadar faydasını görürsünüz.

Hırslı Olmak

İlk anda akla olumsuz çağrışımlar getirebilse de hırslı olmak iş dünyası için önemli bir meziyet. İşinizi büyütmek, bir sonraki adıma geçebilmek adına hırslı olmak aslında başarıya doğru kararlı bir şekilde yol almak anlamına geliyor. Bununla beraber “hırs”ın kötü bir şöhrete sahip olması da boşuna değil. Kontrol edilemediğinde veya yanlış motivasyonlarla beraber ele alındığında beklenen etkiyi gösteremeyebilir. Özellikle başarısızlıkla karşılaştığınızda pes etmemeyi sağlaması açısından önemli.

İletişim Becerisi

Belki de listedeki en önemli madde bu. Müşterilerinizle, personelinizle, ortaklarınızla veya yatırımcılarla doğru şekilde iletişim kurmakta zorlanıyorsanız hayallerinizi hayata geçirmekte daha da zorlanacaksınız demektir. Eğer bu konuda sıkıntılarınız varsa, girişiminiz için somut adımlar atmaya başlamadan önce bu konuda kendinizi geliştirmeniz uzun vadede mutlaka sizin için faydalı olacaktır.

Author

uyuryazar kişilik

6 Yorumlar

  1. Bedriye Bihin Güzelbey Reply

    Gayet bilgilendirici bir metin. Teşekkürler.

Yorum Yap