Merhaba, bu yazımızda başarılı insanların kendilerini geliştirmek için okudukları kitaplara yer vereceğiz. Başarılı insanlardan kastımız ise dünyaca ünlü CEOlar!

Biliyorsunuz ki, başarılı olmanın en önemli yolu iyi bir okur olmaktır. Kendini daima gelişime adayan ve genç girişimcilere ilham veren yöneticilerin önerdiği kitapları sizler için derledik. Yöneticilerin, ilham dolu başarılara ve disiplinli iş yaşamlarına nasıl sahip oldukları hakkında uzun bir yolculuğa çıkmaya hazır olun. Başlıyoruz. 😊Keyifli Okumalar!Sizler için hazırladığımız 15 kitap önerisi şöyle:

Bill Gates- ‘’Çavdar Tarlasında Çocuklar’’ J. D. Salinger

Başarılı CEO'lardan 15 Kitap Önerisi

Modern zamanların başyapıtı olarak bilinen bu eser Bill Gates’in favori kitaplarından. Ergenlik çağının içinde olan ve yetişkin dünyasına karşı güçlü bir öfke duyan çocuğun hikayesi. Akıcı ve samimi bir kitap. Gates, kişisel gelişim kitaplardan farklı olarak bu başyapıtı öneriyor. Dünyanın en başarılı iş adamlarından olan Bill Gates’in önerisini okumanızı tavsiye ederiz.

”Kimse değişmezdi. Değişen tek şey siz olurdunuz. Çok büyümüş olmanız filan değil demek istediğim. Tam olarak o değil yani. Yalnızca değişmiş olurdunuz.”

Steve Jobs- ‘’Atlas Vazgeçti’’ Ayn Rand

Başarılı CEO'lardan 15 Kitap Önerisi

Bilgisayar endüstrisinin güçlü önderlerinden biri olan Steve Jobs, yaşamı boyunca çok fazla kitap okumuştur. Dünyayı ve kendini geliştirmek için okumuş olduğu kitaplar arasında en çok ilgimizi çeken ‘’Atlas Vazgeçti’’ oldu. Kitap konusu bakımından oldukça etkileyici. Mucitleri yeni icatlar yapmamaya ikna eden bir kişiyi konu alıyor. İnsanın kendi potansiyelini ortaya koyması hiçbir zaman engellenemeyecek asıl konu budur. Okuma listenize bu kitabı eklemenizi öneririz.

‘’Karakteriniz, eylemleriniz, arzularınız, duygularınız hep aklınızın alanı içindedir.’’

Jeff Bezos- ‘’Yöneticiden Kısa Notlar’’ Alan C. Greenberg

Başarılı CEO'lardan 15 Kitap Önerisi

Dünya çapında faaliyet gösteren Amazon’un kurucusu olarak bilinen Jeff Bezos, bir yöneticinin nasıl olması gerektiğini anlatan bu kitabı tüm girişimcilere öneriyor. Kurumsal bilince katkıda bulunacağını ifade ediyor. Üstelik Amazon milyonlarca kitabın online satışını gerçekleştiriyor. Bezos’un önerdiği bu kitabı okuma listenize eklemenizde fayda var.

Elon Musk- ‘’Sıfırdan Bire’’ Peter Thiel

Elon Musk, endüstriyel tasarımcı ve teknoloji girişimcisi, şu an dünyanın en zenginleri arasında bulunuyor. Net serveti 175, 6 milyar olarak bilinmekte. Bu çılgın girişimcinin önerdiği kitaplar arasında en dikkat çekeni ise Facebook’un yatırımcılarından biri olan Peter Thiel’ın ‘’Sıfırdan Bire’’ kitabı. Fikrinizi nasıl hayata geçireceğinizi bilmiyorsanız bu kitabı kesinlikle okumalısınız.

“Eğer hiçbir planın yoksa gelecek nasıl daha iyi olabilir?”

Larry Page- ‘’Nikola Tesla Kendini Anlatıyor’’ Nikola Tesla

Larry Page, web arama motoru Google’ın algoritmalarının geliştiricisi. O her zaman yapmadıkları ile tanınmak istiyor. Bunun için şöyle söylüyor; “Eğer dünyayı değiştiriyorsanız, önemli şeyler üzerinde çalışıyorsunuzdur. Sabahları heyecanla uyanırsınız”. Page, her zaman kendi sınırlarını zorlamaya devam ediyor. Tesla’nın kendi hikayesini anlatmış olduğu bu kitabı Page öneriyor. O ilham veren başarı hikayelerini seviyor.

‘’Dünün harikaları, bugünün gündelik, sıradan şeyleridir.’’


Mark Zuckerberg- ‘’Gücün Sonu’’ Moises Naim

Facebook ile adeta bir devrimi oluşturan Zuckerberg, toplumsal ve gerçekçi kitaplar okumayı seviyor. Bu yüzden en önemli önerilerinden biri olan ‘’Gücün Sonu’’ kitabı için şöyle söylüyor; “Geçmişten bu yana büyük hükümetlerin, orduların ve diğer kuruluşların sahip olduğu gücün bireylerin tekeline geçişini anlatan bu kitap, başucu kitabım.”

Marrisa Mayer- ‘’Karizma Miti’’ Olivia Fox Cabane

Karizmatik davranışların öğrenilebilir olduğunu konu edinen bu kitap Mayer’in önerisi. Yahoo CEO’su Mayer, bilindik karizma tanımını yani yalnızca doğuştan sahip olunan karizma fikrini savunmuyor.

‘’Beyinlerimizi her kullanışımızda, belli nöronal bağları ateşleriz ve bu bağlar ne kadar çok kullanılırsa o kadar güçlenir. Aslında beyinlerimizde kuyular kazıyoruz; hangi zihinsel süreçleri sürekli olarak kullanırsak, onlar güçleniyor. ‘’

Jack Dorsey- ‘’İşler Nasıl Doğru Yapılır’’ Atul Gawande

Square’un kurucu kimliği ile tanınan Dorsey, ‘’İşler Nasıl Doğru Yapılır’’ kitabını öneriyor. Checklist Manifesto, yaşamımızdaki karmaşıklığın doğasını irdeleyen bir kitap. Günlük ve profesyonel yaşamın getirilerini konu alıyor.

‘’Daha uzun süre eğitim görüyor, daha fazla uzmanlaşıyor, daha ileri teknoloji kullanıyor ama yine de hata yapıyoruz. Ve bunun nedeni son derece basit: artık sahip olduğumuz bilgi hacmi ve karmaşıklık düzeyi, bireyler olarak bu bilgiyi tutarlı, doğru ve güvenli biçimde iletme becerimizi aşmış durumda.’’


Tim Cook- ‘’Competing Against Time’’ George Stalk JR ve Thomas M.Hout

Apple CEO’su olan Tim Cook, bu kitabın kendisi için çok önemli olduğunu söylüyor. Kitapta rekabet üstünlüğüne, zaman yönetimine, ürün geliştirmeye ve satışın önemine değiniliyor. Ar-Ge ve yeniliğe verilen önemin güçlü kaynakları işleniyor. Okuma listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Marc Benioff- ‘’Savaş Sanatı’’ Sun Tzu

Salesforce’un CEO’su olarak bilinen Marc Benioff, ‘’Savaş Sanatı’’ kitabını öneriyor. Filozof olan ve kendi tecrübelerini anlatan Sun Tzu eserinde, savaşın sanat haline getirilmesini konu ediniyor. Bizler de bu kitabı okumanızı tavsiye ediyoruz.

“İnsanlar doğaları gereği zora düşmeden yeteneklerini sonuna kadar kullanamazlar.”


Warren Buffett- “The Intelligent Investor” Benjamin Graham

Önemli yatırımcılardan biri olan Warren Buffett, ‘’The Intelligent Investor’’ kitabını öneriyor. Değer yatırımları üzerine okurların beğenisini toplamış bir kitap. Borsada değer yatırımının nasıl başarılı bir şekilde kullanılması gerektiğini anlatan bu kitap Buffett tarafından oldukça beğenilmiş. Buffett kitabın, kendi yatırım stratejilerinde bile önemli etkiler yarattığını dile getiriyor. Biz de kitabı sizlere tavsiye ediyoruz.

‘’Yaşamımız süresince başarılı yatırım yapmak için olağanüstü bir zeka, alışılmamış bir iş anlayışı ya da ilk elden edinilen bilgilere ihtiyaç yoktur. Karar vermek için tüm gereken, sağlam bir düşünsel yapı ile bu yapının duygular tarafından yıpratılmasını önleyecek bir yetenektir.’’


Stephen Schwarzman- ‘’Prens’’ Niccolo Machiavelli

Blackstone Group isimli özel sermaye firmasının CEO’su olarak bilinen Stephen Schwarzman, ‘’Prens’’ kitabını öneriyor. Prens, politika alanında yazılmış önemli bir eser. Bilimsel incelemelerin başında gelen bu eser, Schwarzman için oldukça önemli bir kitap.

‘’Bir değişim, daima başka bir değişimin oluşumuna zemin hazırlar.’’

Jamie Dimon- ‘’The World Is Flat’’ Thomas L. Friedman

JPMorgan Chase’in başkanı olan Jamie Dimon, ‘’The World Is Flat’’ kitabını öneriyor. 21.yy başlarını vurgulayan kitap küreselleşmedeki değişimi inceliyor. Kitabı okuma listenize eklemelisiniz.

Marillyn Hewson- ‘’The Tipping Point’’ Malcolm Gladwell

Lockheed Martin’in CEO’su olarak bilinen Hewson, bu kitaptan ilham aldığını söylüyor. Yazar bir fikrin eşiği aşıp yayılma noktasını kıvılcım anı olarak anlatıyor. Doğru noktaya yapılacak olan dokunuş değişimi yaratabilir. Sizler de değişimi başlatmak istiyorsanız, Marillyn önerdiği kitabı okuyabilirsiniz.

‘’Fikirler, ürünler, mesajlar ve davranışlar virüs gibi yayılırlar.’’

Sheryl Sandberg- “A Short Guide to a Happy Life” Anna Quindlen

Listemizin son ismi Sherly, Fortune dergisi tarafından En Güçlü 50 Kadından biri seçilmiş. İş dünyasında oldukça saygın biri. Sheryl Sandberg, kadınların kendilerini tanımasının önemini anlatan “A Short Guide to a Happy Life”kitabını öneriyor. Ayrıca Sandberg’ ın kendi yazmış olduğu kitapları da okumanızı tavsiye ederiz.

Başarılı CEO’lardan 15 kitap önerisini sizlerle paylaştık. Umarım hazırlamış olduğumuz bu listeyi beğenirsiniz. 😊 Bir sonraki kitap listemizde buluşana kadar, sağlık ve mutlulukla kalın..😊

Keşfet: Entelektüel Birikim Yaratmak İçin Okunması Gereken 20 Kitap

Bu içerik de ilgini çekebilir: 8 Başarılı Şirket CEO’sundan 8 Kitap Önerisi

Author

Benliğine tanıdık kalmaya çalışan biri.

Yorum Yap