2 yıllık sağlık bölümü olan Anestezi bölümü nedir, ne iş yapar? Anestezi maaşları ne kadar gibi tüm sorulara yanıt bulmak adına kaydırmaya devam edin.

Anestezi Bölümü Nedir?

Anestezi bölümü sağlık sektöründe gerçekten önemli ve talep gören bir alandır. Herhangi bir sağlık işleminde, büyük küçük fark etmeksizin ameliyat sırasında dikkat edilmesi gereken bir alandır. Ameliyattan önce ve ameliyat sırasında uygulanacak anestezi yöntemi ve miktarı oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Hastanın operasyonları acısız ve en az hasarla geçirebilmesi için uygulanacak olan anestezi, kilo ve yaş gibi etkenlere bakılarak ölçülendirilir.

Fazla miktarda olması hastaya zarar verir, az olması hastanın acı çekmesine sebep olabilir. Bu yüzden anestezi uygulayacak ve bunun kontrolünü yapacak olan sağlık çalışanının alanında uzman kişiler olması gerekmektedir. Bu bölümü okuyan insanlar çıkaracakları iş ve hayatlarını adayacakları sağlık sektörü dolayısıyla hepimiz için önemli insanlardır demek yanlış olmaz. Ameliyat sırasında hekimlerin yanlarında bulunması gereken anestezi teknisyenliği için okunacak bölüm ile ön lisans eğitimi alırsınız. Bölümünüzü başarıyla tamamladığınız zaman anestezi uzmanı ünvanı alırsınız. Bu bölüm mezunlarının alacağı maaş ve sahip olacakları iş imkanları oldukça ileri seviyededir. Sağlık sektörüne girdiğiniz zaman geleceğiniz için çok sağlam bir temel atarsınız, bunu biliyoruz. Anestezi uzmanlığı da hastanelerde çok büyük bir alan kaplar ve olmazsa olmazların arasındadır.

Anestezi Bölümü Ne İş Yapar?

Anestezi Bölümü Ne İş Yapar?

Genellikle üniversite ve bölüm tercihi yaparken yüksek oranda ilgi alanlarımızı düşünsek de, ekonomik şartları da göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Sağlık sektörüne adım atacağımız zaman geleceğimizi sürdürme yolunda güzel bir karar vereceğimizi biliyoruz. Aynı zamanda teknoloji ne kadar ilerlese de ve iş imkanları bununla orantılı olarak ne kadar azalsa da sağlık sektörü insanlar var oldukça önemli bir yer kaplayacaktır. Dönem nasıl olursa olsun, sağlık bölümünde okuduğunuz zaman meslek bulma olasılığınız diğer bölümlere kıyasla çok daha yüksektir.

Anestezi uzmanlarının iş olanaklarına göz atmak istersek; devlet hastanelerinde ameliyathanelerde bulunmaları gerekmekte. Her türlü ameliyat ve sağlık operasyonu için doktorların yanında anestezi uzmanları bulunmalıdır. Aynı zamanda özel hastanelerde de iş bulabilen anestezi uzmanları, araştırma ve üniversite hastanelerine de atanabilmekte. Kısaca özetlemek istersek; ameliyathane olan her yerde iş imkanınız olacaktır. 

Anestezi Maaşları

Sağlık sektöründe faaliyet gösterdiğiniz zaman maaşınızın kısmen yüksek olacağını az çok tahmin edebilirsiniz. Yıllara göre ve ekonomik duruma göre bu maaşlar değişmekte olsa da, sağlık sektörü içerisinde alacağınız maaşlar yüksek olacaktır. 

Devlete bağlı olan hastaneler için anestezi maaşları 4500 ve 5000 civarında. Özel sektörler için net olarak bir rakam yok, bu işe gireceğiniz hastaneye göre değişebilir. Deneyiminize göre anestezi maaşları 3500-4500 TL civarlarında başlayarak 4000-4500 TL’ye dönüştürebiliyorsunuz. Bu ücretler hastane politikalarına göre de değişebiliyor.

Anestezi Hemşiresi Kimdir?

Sağlık sektöründeki diğer nitelikli sağlık çalışanlarıyla birlikte çalışarak hastalara uygulanacak tedavi veya teşhis aşamalarında gerekli anestezi işlemleriyle ilgilenen kişilere anestezi hemşiresi denilmektedir. Çeşitli ameliyat ve operasyonlar öncesinde hastalara uygulanacak anestezi miktarının belirlenmesi, ayarlanması ve uygulanması ile ilgilenirler.

Anestezi Hemşiresi Ne İş Yapar?

BİLGİ GÜÇTÜR
İhtiyacınız olan bilgiye ulaşın!
* gerekli alanlar

Anestezi hemşireleri hastaların ameliyat veya farklı operasyonlar öncesinde değerlendirmelerini yapmakla sorumludur. Hastalara uygulanacak işlemlere ve hastaların durumlarının değerlendirmelerine göre gerekli anestezi işleminde ne kadar anestezi uygulanması gerektiği ve nasıl uygulanacağı ile ilgilenir. Bu işlemler gerçekleştirilen operasyonlar sırasında ve öncesinde olabileceği gibi operasyonlar dışında teşhis aşamalarında da yapılabilmektedir. Bu uygulamalarla anestezi hemşireleri hastaların operasyonlar sırasında acı çekmemesini sağlamayı amaçladığı gibi bu operasyonları takip eden süreçlerde hastaların ağrı ve acı çekmemesi için de çalışmaktadır. Operasyon süresince hastanın durumunu ve yaşamsal değerlerini izleyerek oluşabilecek bir soruna karşı izleme yapar. Operasyonların ardından hastaların anesteziden kurtulmalarında da anestezi hemşireleri rol alır. 

Anestezi hemşireleri sadece anestezi uygulamalarının yanında hastalardan sözlü bilgiler alınması ve hastaların fiziksel değerlendirmelerinin yapılmasında da görev almaktadır. Operasyonlardan önce hasta ve hasta yakınlarına bilgilendirme yapılması ile ilgilenir. Anestezi ekipmanlarının düzenli olmasını sağlarken aynı zamanda kontrolünü ve denetimini de yaparak eksiklik veya arıza durumlarında gerekli kişilere bilgilendirme yapar. Bununla birlikte hastaların ameliyat vb. işlemlerden sonraki durumlarının kontrolünde de yer alarak hastaların sağlıklı kalmasına yardımcı olur.  

Anestezi İş İmkanı Var Mı

Anestezi bölümü mezunlarının her hastanede iş bulma imkanı bulunuyor. Anestezi uzmanları olmadan ameliyatların gerçekleştirilmesi pek sağlıklı bir durum değil. Bu yüzden ameliyathane bulunduran her türlü kurumda en az bir tane de olsa anestezi uzmanlarına ihtiyaç var. Anestezi bölümünden mezun olduğunuzda kamu sektöründe de, özel sektörde de iş bulma imkanınız var. Kamu sektöründe hastanelerde anestezi uzmanlığı, üniversite ya da özel hastanelerde ameliyathanelerde bulunmanız, acil servislerde anestezi uzmanı ihtiyacı gibi durumlarda iş imkanınız bulma var.

Sadece ameliyathanelerde değil, aynı zamanda reanimasyon, ağrı odaları ve tüp bebek tedavilerinde de anestezi uzmanlarına ihtiyaç duyuluyor. Kendinizi geliştirdiğinizde ve eğitim aldığınıza hemşire olarak da işe başlayabiliyorsunuz. Anestezi bölümü iş olanakları araştırıldığında, baş hemşirelik ve normal hemşirelik gibi pek çok iş ilanında anestezi uzmanlarının da alındığını görebiliyoruz. Anestezi uzmanlarının her türlü ameliyat ve ciddi tıbbi müdahalelerde, doktor ve hemşirelerin yanında bulunması gerektiğini de göz önünde bulundurursak, iş imkanlarınız oldukça geniş. Bahsettiğimiz gibi ameliyathanesi olan gerek kamu gerekse özel hastanelerde, mesleğinizi yapabileceğiniz imkanlarınız bulunuyor.

Anestezi Bölümü Dersleri

Anestezi bölümü genel olarak baktığımızda 2 yıl okunan bir bölümdür. 2 yıl boyunca ön lisans eğitimi alırsınız ve bölümünüzü bitirdiğinizde anestezi uzmanı olarak meslek hayatına atılırsınız. 

1. Yıl 1. Dönem Dersleri

Anesteziyoloji – I, Anatomiye Giriş, Fizyolojiye Giriş, Genel Kimyaya Giriş, Bilgisayara Giriş, Temel İngilizce I

1. Yıl 2. Dönem Dersleri

Anesteziyoloji – II,  Anestezi Teknik Özel Bakım ve Tedavi, Anestezide Farmakoloji, Mikrobiyolojiye Giriş,  Temel İngilizce II, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

2. Yıl 1. Dönem Dersleri

Yaz Stajı,  Anesteziyoloji – III, Monitörizasyon, İlkyardım, Enfeksiyon Hastalıkları, Üniversite Geneli Seçmeli

2. Yıl 2. Dönem Dersleri

Mesleki Uygulama – II, Anesteziyoloji – IV, Sağlık Terminolojisi ve Kavramları, Psikoloji Bilimi,  Alan Seçmeli Dersi I

Genel olarak baktığımızda anestezi bölümünde alacağınız dersler ve dönemleri bu şekildedir.

Anestezi Bölümü İş İmkanları

Anestezi Bölümü İş İmkanları

Anestezi bölümü için KPSS gibi sınavlara girerek iş imkanlarınızı arttırmanız mümkün. Daha önce de bahsettiğimiz gibi sağlık sektörü içerisinde iş bulmanız oldukça kolay olacaktır. Kolay olacaktır derken, bu bölümleri bitirmeniz ya da kazanmanız biraz zor olabilir. Sonuçta insan hayatı ve mekanizması yıllardır üstünde çalışılan ve gelişebilen bir alan. Bu alan içerisinde uzmanlaşmak istediğinizde sizi zorlayabilir. Fakat bu zorlanmanın yanında yapacağınız görev oldukça değerlidir ve sonuçları size çok iyi yansıyabilir. Bir insanın hayatı için çabalamak ve bu yolda kendini adamak zorlayıcı olsa da içe huzur verir bile diyebiliriz.

Aynı zamanda hayatınızı kurma açısından size yüksek oranda yardımı dokunacaktır. Devlet hastanelerinde, özel hastanelerde veya üniversite ve araştırma hastanelerinde görev yapabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı tarafından da alınan kararla birlikte, KPSS sınavında başarılı olmak istiyorsanız 82 puan almanız gerekmektedir. Bu kolay değil evet ancak bahsettiğimiz gibi, bu bölüm oldukça önemli bir bölüm ve hayatınız boyunca hem size hem de insanlara büyük artılar getiriyor.

Anestezi Bölümü Kaç Yıllık

Anestezi bölümü 2 yıllık bir bölümdür. 4 yarıyıl şeklinde ön lisans eğitimi alırsınız ve mezun olduğunuzda anestezi uzmanı unvanı alırsınız.

Keşfet: Ağız Ve Diş Sağlığı Bölümü Nedir? Maaşları?

Keşfet: Anestezi Programı Bulunan Tüm Üniversiteler

Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

Yorum Yap