Sınava giren öğrenciler kendilerine en uygun okul ve meslekleri araştırmaya çalışırlar. Sınav puanları, ilgi alanları ve tercih edilecek şehirlere göre üniversite tercihi yapacak öğrencilerin bazıları Amerika’da üniversite eğitimi almak için gitme planları yaparlar. Geleceğimizi şekillendirecek böylesi bir kararı verirken bazı aklımıza takılan sorular vardır. Şimdi aklımıza takılan sorular veya konular hakkında yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz. 😊

Amerika’da Üniversite Eğitimi

Dünyanın en çok göç alan ülkelerinden olan Amerika, sahip olduğu eğitim olanakları ve eğitim kurumlarıyla öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler arasındadır. Ayrıca fırsatlar ülkesi olarak zihinlerde yer etmesiyle de tanınır.

Amerika’da eğitim almak düşünülürse bunun için daha fazla ücret ödemeniz gerektiği bilinmelidir. Örneğin İngiltere, Kanada ve Avustralya’dan daha fazla ücret ödenmesi gerekir. Ancak bu ödeme sağlandığında ve Amerika’da okumaya başlandıktan sonra mezun olduğunuz zaman ülkenize dönmeden kolayca iş bulmanıza olanak sağlayacak niteliklerdedir.

Amerika’daki Üniversitelere Kabul ve Başvuru Şartları Neler?

Amerika’da 3000’e yakın College ve University adı verilen yüksek öğrenim kurumları vardır ve her yıl bir milyona yakın öğrenci başvurur.  IELTS ve TOEFL gibi dil yeterlilik sınavları okullara kabul konusunda çok önemlidir. Bunların yanı sıra üniversitelerin neredeyse hepsinde SAT adı verilen yeterlilik sınavı da şart koşulmaktadır. Üniversitelerin kabul şartları farklılık gösterse de iyi bir lise not ortalamasına sahip olmak, öğrencilerin okula kabul edilme şansını arttırır.

Başvuru için gerekenleri detaylı olarak sıralamak gerekirse;

 • Lise veya dengi okul diploması
 • Transcript
 • Başvuru ücreti
 • ACT, SAT sınav sonucu
 • TOEFL ya da IELTS sınav sonucu
 • Öğretmenlerinizden alacağınız referans mektupları
 • Başvuracağınız üniversiteye yazılacak niyet mektubu ve essay
 • Özgeçmiş
 • Güzel sanatlar, mimarlık, moda tasarım gibi bölümlere başvuracak öğrenciler için portfolyo

Ayrıca başvuru için gerekli tüm belgelerin orijinal olmasına, İngilizce’ye çevrilmiş ve fotokopisinin çekilerek noter tarafından tasdiklenmiş olması gerekir.

Amerika'da Üniversite Okumak

Amerika’daki Okullara Ne Zaman ve Nasıl Başvuru Yapılmalı?

Amerika’daki okullarda genellikle eylül ve ocak aylarında başvurular başlar. Amerika’da eğitim, üniversite ve bölüme göre değişiklik gösterebilir ve başvurular iki şekilde yapılabilir. Bunlardan biri üniversitelerin web siteleri üzerinden direkt başvuruda bulunmak ve diğeri ise Common Applications adı verilen sistem üzerinden başvuruda bulunmaktır. Amerika’da yer alan tüm üniversitelerin ortak havuzda başvuruları kabul ettiği ve öğrencilere ilişkin bilgileri edindiği resmi internet adresi üzerinden davet onayı almak için talepler iletilir.

Üniversitelerin kendi sistemleri üzerinden kayıt yaptırmak isterseniz tüm belgelerinizi eksiksiz olarak hazırladıktan sonra elektronik ortamda belgeleri yükleyerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak belgelerinizi hazırladıktan sonra erken başvuruda bulunmanız tavsiye edilir. Ayrıca başvurularınızın yanıt alma süreci 2-3 ayı bulabileceği için başlangıç dönemlerinden 1 yıl önce başvuru yapmanızda fayda vardır.

Müracaat hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Başvuru yapacaklar, internet üzerinden ‘’ https://www.commonapp.org/’’ resmi adresine giriş sağlayıp, ana sayfada yer alan ‘’ hesap oluştur’’ sekmesine tıklarlar.
 • İşlem ardından ekrana gelen tablo üzerinden ‘’birinci sınıf başvuru’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Ekrana gelen yeni tablo üzerine isim, soy isim, doğum tarihi, yeni belirlenen bir şifre, e-mail, telefon, üniversiteye başlanması düşünülen tarih bilgileri yazılıp ‘’ hesap oluştur’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Otomatik olarak açılan yeni profil sayfasında yer alan ‘’profil bilgileri’’ sekmesine tıklanıp, bu alanda yer alan tablo üzerine eğitim, kurs, ilgi alanı, hobi bilgileri girilip, ‘’kaydet’’ seçeneğine tıklanır.
 • Yeni sayfa alanından ‘’ Üniversiteye başvur’’ sekmesine tıklanıp, sıralanan kurum kataloğundan seçim yapılarak, ekrana aktarılan sorulara yanıt verilip, ‘’kaydet ‘’ kutucuğuna tıklanır.
 • Açılan yeni pencere alında ise TOFEL, IELTS, ACT, SAT sınav sonuçları, lise diploması, üniversite giriş sınav sonucu belgesi, var ise dil eğitim sertifikası içeren bir portfoy dosyası alana yüklenip, ‘’başvur’’ kutucuğuna tıklanır.

Amerika’daki Burs İmkanları

Amerika’da eğitim alan Türk öğrenciler için müthiş bir burs fırsatı var: Fulbright Bursu. Bu burs, öğrencilerin okul ücretlerini, sağlık sigortalarını, gidiş-geliş yol ve geçim masraflarını karşılayan Amerika’nın en popüler burs programlarından biridir. Fulbright Türkiye Eğitim Komisyonu, 1949 yılında Amerika ve Türkiye arasında imzalanan ikili bir anlaşma gereği Amerika’da eğitim alan Türk öğrencileri desteklemektedir.

Kayıt Döneminde Unutulmaması Gerekenler

Başvuru yaptığınız üniversiteden kabul aldığınızda yapmanız gereken ilk iş, belirlenen kesin kayıt tarihleri içerisinde kayıt formunu doldurarak kayıt ücretini yatırmak olmalıdır.

Amerika'da Üniversite Okumak

Amerika Üniversite Fiyatları Ne Kadar?

Amerika üniversite ücretleri, 12.000 dolar rakamından başlar. Minimum 12 bin dolar ücret ile öğrenin görülen üniversitelerin fiyat ortalamaları yıllık 25 bin dolara kadar yükselir. Amerika devlet üniversitelerinde okumak için senelik 21.000 dolarlık maliyetin karşılanması gerekir.

Amerika’da Üniversite Okumak İçin Vize Nasıl Alınır?

Amerika’da üniversite okumak için vize edinme işleminde ‘’https://ceac.state.gov/genniv/’’ adresine internetle giriş ardından ekranda ulaşılan DS160 formunun doldurulmuş ve çıktısı alınmış hali, TC kimlik kartı fotokopisi, okul davet mektubu, pasaport aslı, biyometrik fotoğraf, uçuş bileti, rezervasyon evrağı ile Amerikan Konsolosluğuna başvuru yapılır. Bu başvuru kapsamında öğrencilerin parmak izlerinin alınması ve vize alımı için mülakata tabi tutulmaları ardından öğrenci vizeleri verilir. Bu kapsamda belirtilen vize ücretlerinin yatrılması ve makbuz teslimlerinin yapılması aşamaları tamamlanmalıdır.

Vizesi onaylanan ve teslim edilen öğrencileri, Amerika’da yer alan okullarına kayıt işlemleri için yurtdışına çıkış gerçekleştirirler.

Göz atmakta fayda var: Amerika’da Eğitim için Yaşam Masrafları ve Burs Olanakları

İlginizi çekebilir: İngiltere’de Üniversite Okumak Hakkında Her Şey!

Yorum Yap