Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler için özellikle mühendislik ve matematik bölümlerinde eğitim almak isteyenlerin tercihi olan Almanya, üniversite okumak ve nitelikli bir eğitim almanızı sağlayacak olan doğru bir ülke tercihidir. Avrupa’nın en fazla uluslararası öğrencisine sahip olan ülkeler arasındaki Almanya eğitim konusunda çok kalitelidir. Üstelik devlet üniversitelerinde eğitim ücretsizdir. Türkiye’de bulunan devlet üniversitelerinde olduğu gibi harç ödeyerek Almanya’daki devlet üniversitelerinde eğitim görebilirsiniz.

Almanya’da üniversiteye kabul edilmeniz için gereken şartlar ise şöyle; Türkiye’de yer alan herhangi bir üniversitede 4 yıllık bir bölümde eğitim hakkı kazanmış olmanız gerekmektedir. Kazanmış olduğunuz bölümü Almanya’da tercih ettiğiniz üniversitede okuyabilirsiniz. Almanca dil yeterliliğiniz yoksa bir yıl boyunca hazırlık eğitimi alabilir ve daha sonra bölümünüze devam edebilirsiniz. Bu yazımızda sizler için “Almanya’da Üniversite Okumak” ile ilgili tüm sorulara cevap arayacağız. Hazırsanız başlıyoruz. ?

Keyifli Okumalar..

Neden Almanya’da Üniversite Okumalıyım?

Almanya gelişmiş ülkelerin çoğundan farklı olarak öğrencilerden eğitim ücreti talep etmiyor, sizden orada yaşamanın koşullarına uyum göstermenizi ve okuduğunuz üniversitede başarı sağlamanızı bekliyor. Ayrıca istediğiniz bölümü İngilizce olarak okuma imkanı sunuyor. Neredeyse tüm devlet üniversitelerinin Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) denkliği bulunmakta. Almanya’da üniversiteye başvuru ve kabul işlemleri diğer ülkelere kıyasla daha kolay bir süreçtir. Almanya’da lisans eğitimleri 3 yıl, yüksek lisans eğitimleriyse 2 yıl sürmektedir.

Almanya’da Yaşam ve Eğitim

Almanya’da uluslararası öğrencilere verilen çalışma izni sayesinde ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Öğrencilerin %68’i çalışarak eğitimini kendi finanse etmektedir.  Almanya’da yaşamak ve öğrenci olmak için sağlık sigortası yaptırmanız zorunludur. Üniversiteye kayıt süresinde sağlık sigortanızın hazırlanmış olması gerekmektedir. Konaklayacağınız noktaları internet siteleri üzerinden araştırabilirsiniz. Geçici süreliğine öğrenci yurtlarına kayıt yaptırmanız mümkün.

Almanya’da Kariyer

İş verenlerin dikkatini çekecek olan gerekli eğitimi tercih etmiş olduğunuz üniversitede almış olacaksınız. Dil becerileriniz gelişimi sayesinde yeni insanlarla iletişim kurmanız kolaylaşacaktır. Hayalinizdeki işi bulma ve çalışma konusunda yazılmış tüm makaleleri inceleyebilir, Almanya’daki staj olanaklarına bakabilirsiniz. Ayrıca üniversitenizin olanaklarından yararlanabilir, köklü işletmelerle olan bağlantılarından faydalanabilirsiniz.

 Önemli Bilgiler

Almanya’da bulunan üniversitelerde 2 milyon üzerinde eğitim gören öğrenci vardır.

15.000 farklı program içeriğinde öğrenim görebileceğiniz bölümler bulunmaktadır.

Ülke genelinde 380’in üzerinde üniversite yer almaktadır. Lisans bölümleri 6-8 dönem aralığındadır. Yüksek Lisans ise 2-4 dönemlik süreleri kapsamaktadır.

Ülkedeki devlet üniversiteleri ücretsiz eğitim imkanı sağlarken, özel üniversitelerde okumak isteyenler burslu okuma imkanına da erişebilmekteler. Almanya’da burslu okumak isteyen öğrenciler başvuru işlemlerinden önce üniversitelerin ve hükümetin burs imkanlarından yararlanabilmektedirler.

Almanya’da Üniversite Okumanın Avantajları

 1. Dünya sıralamasında ilk 500’de yer alan üniversitelerden birinde okuyarak, uluslararası diploma alabilir ve kariyer yolculuğunuzda önemli adımlar atabilirsiniz.
 2. İngilizceyi ve Almancayı akademik seviyede öğrenebilirsiniz.
 3. Almanya’daki üniversiteler köklü şirketler, sanayi işletmeleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yürütmektedir. Bu durum mezuniyet sonrasında iş sahibi olmanızı kolaylaştıracak gerekli teorik bilgileri alarak güncelde uygulamanızı sağlayacaktır.
 4. Almanya’da üniversite okuyan öğrenciler Erasmus gibi imkanlardan yararlanarak farklı ülkelerde eğitim görme imkanına sahiptirler.
 5. Almanya’daki üniversitelerde öğrenciler çift dal (double major) eğitim alarak iki ayrı lisans diploması alabilme imkanına sahiptirler.

Almanya’daki Üniversitelere Başvuru Şartları Nelerdir?

Almanya’da üniversiteye başvurmak için Türkiye’de 4 yıllık bir fakülte kazanmış olmanız gerekmektedir. Alan Yeterlilik Testine (AYT) katılmış olmanız ve tercih yapmış olma koşulunu sağlıyor olmanız beklenmektedir. Kazandığınız üniversite 4 yıllık örgün eğitim veren vakıf ya da devlet üniversitesi olabilmektedir. Almanya’da okumak istediğiniz bölüm için Türkiye’de bu bölümle ilgili gereken puanı almanız gerekmekte. Tıp, Mimarlık, Hukuk ve psikoloji gibi bölümler için ayrıca başarı sıralamanıza bakılmaktadır.

Almanya’da Master veya Doktora İçin, Lisans mezunları ALES sınavına gerek olmadan kendi bölümüne uygun olarak Almanca ya da İngilizce dil yeterliliği ve not ortalaması gibi şartları sağladığında yüksek lisans ya da doktora yapabilmekteler.

Almanya’daki üniversitelerde eğitim almak için kesin kabul başvuruları adına C1 seviyesinde Akademik Almanca bildiğinizi gösteren dil sertifikaları veya sınav sonuçlarınızı göstermeniz gerekmektedir. Eğer bu seviyede Almanca bilmiyorsanız üniversitelere Ön müracaatlarınızı yapabilirsiniz fakat dil seviyenize göre önce Almanya’daki özel dil okullarında belirli bir süre için yoğun dil eğitimi almanız gerekiyor.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

 • Mezun olduğunuz okuldan alacağınız lise diploması.
 • Üniversiteye giriş yeterlilik belgesi.
 • Başvuracağınız üniversiteye yönelik olarak yazılmış niyet mektubu.
 • Pasaport.
 • İngilizce ve Almanca dili yeterlilik belgesi. TestDaf (Almanca dil sınavı) veya DSH (yabancı dil olarak Almanca testi) yeterlilik belgelerine sahip olmalısınız.

Başvuru tarihlerine ve gerekli bilgilere kayıt yaptırmak istediğiniz okulun sayfasından ulaşabilirsiniz.

Öğrenci Vizesi !

Üniversiteden olumlu bir geri dönüş aldıysanız yapmanız gereken en önemli şey öğrenci vizesi almaktır. Uluslararası öğrenci vize işlemleri için doğru bilgilere yaşadığınız şehirde bulunan konsolosluk ve büyükelçiliklerden ulaşabilirsiniz. Başvurularınızı erken yapmanız kayıt sırasında sorun yaşamanızı engelleyecektir. Pasaport sürenizi öğrenim göreceğiniz süreden uzun tutmayı unutmayın. Pasaport süreniz dolması durumunda ülkenize geri dönmek durumunda kalabilirsiniz.

Almanya Üniversite Bölümleri

 • Makine Mühendisliği
 • Elektrik Mühendisliği
 •  (Business Management) İşletme Yönetimi
 •  (International Business) Uluslararası Yönetim
 •  (Product Design) Ürün Tasarımı
 •  (Advertising) Reklamcılık
 •  (Biomedical Engineering) Biyomedikal Mühendisliği
 •  (Psychology) Psikoloji
 •  (Applied Computer Science) Uygulamalı Bilgisayar Bilimleri
 •  (Automation and Control) Otomasyon ve Kontrol

Öğrencilerin kabul aldıkları bazı üniversiteler ise şöyle:

 • RWTH Aachen Teknik Üniversitesi
 • Berlin Teknik Üniversitesi TU Berlin
 • Münih Teknik Üniversitesi (TUM)
 • Stuttgart Üniversitesi
 • Leibniz Hannover Üniversitesi (LUH)
 • Darmstadt Teknik Üniversitesi
 • University of Heidelberg
 • Ulm University
 • University of Bonn
 • University of Cologne
 • Ruhr- University of Bochum
 • Gothe University Frankfurt

“Almanya’da Üniversite Okumak” başlığı altında oluşturduğumuz bu yazımızda üniversite tercihlerinizde değerlendirebileceğiniz tüm avantajlara yer verdik. Sizler için hazırlamış olduğumuz içeriği umarım beğenirsiniz. Faydasını görmeniz dileğiyle. ?

Author

Benliğine tanıdık kalmaya çalışan biri.

Yorum Yap