Herkese merhaba, bugün akademik bir ödev hazırlarken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan bahsedeceğim. Üniversitede ödev hazırlamak epey zor, özelliklede kısıtlı bir zamanınız varsa kurallara uygun bir ödev hazırlamanız daha da güçleşecektir. Ödev hazırlarken yaşayacağınız muhtemel zorlukları ortadan kaldırmak için sizlerle önemli tüyolar paylaşacağım. Hazırsanız, başarılı bir ödev için neler yapmanız gerektiğine hemen bir bakalım. ?

Plan Yapın

Ödevinizi hazırlamak için kısa bir vaktiniz olsa bile plan yapmayı unutmayın. Kendinize başlangıç ve bitiş tarihleri belirleyin. Belirlemiş olduğunuz bu tarihlere sadık kalmayı es geçmeyin. Plan yapmak, ödevinizin ön çalışmasını hazırlamanız için size fayda sağlayacaktır. Böylece rahatlıkla ödev konunuz hakkında okuma yapabilir ve taslak oluşturabilirsiniz.

Eleştirel Bakış Açısıyla Taslağınızı İnceleyin

Bulduğunuz kaynaklarla oluşturduğunuz ödev taslağınızı gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Odaklandığınız konu başlıklarını belirleyin. Neden bu başlıklar üzerinde durduğunuzu sorgulayabilir, bu şekilde ödevinizin mantıksal yaklaşımını ortaya çıkarabilirsiniz.

Akademik Bir Ödev Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ana Hat Oluşturun

Bu aşamada literatür taraması yapabilirsiniz. Destekleyici makaleler bulabilir, kendi fikrinizi belirtebilir ve karşıt görüşlere yer vererek hazırlayacağınız ödevi detaylandırabilirsiniz.

Yazmaya Başlayın


Oluşturduğunuz ana hat üzerinde çok temel bilgilerle genel bir taslak oluşturabilirsiniz. Ödevinizin giriş- sonuç kısımlarını en son yazmanız daha iyi olacaktır. Kendi görüş ve yorumlarınızı ödevinize eklemeyi sakın unutmayın. Hazırladığınız akademik ödevin özgün olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Ödevinizi tamamladıktan sonra son okumalarını yapmayı ihmal etmeyin. Bir detayın gözden kaçması durumunda ödevinizin özensiz sayılmasını istemezsiniz.Akademik ödev hazırlarken yararlanabileceğiniz püf noktalar ise şöyle;

– Literatürden kendi fikirlerinizi destekleyici örnekler bulun.

– Kelime seçimi ve kelime sayısına dikkat edin.

– Savunduğunuz konuyu mutlaka temellendirin.

– Formatta, APA veya MLA kurallarına önem gösterin.

– Özenli bir akademik ödevde mekanik gerekliliklerin yerine getirilmiş olmasına dikkat edin.

– Ödevinizin bir rapor gibi gözükmesinden kaçının. Kendi fikirlerinizi konuya dahil edin ve ödevinize bir bütünlük kazandırın.Akademik bir ödev hazırlamanın tüyoları dışında bilmeniz gereken yöntemleri de sizler için derledim. ?

İşte o yöntemler;


Anahtar Kelimeleri Farklı Şekillerde Kullanın!

Belirlediğiniz konuyla alakalı araştırma yapabilmeniz için anahtar kelimelerinizi doğru bir şekilde bir araya getirmelisiniz. Kelimeleri doğru kullanırsanız, konunuzla alakalı önemli kaynaklara ulaşabilirsiniz.

Google Akademik’ten Faydalanmayı Unutmayın!

Araştırma konunuzla alakalı tüm bilimsel bilgileri bir araya getirecektir. Ödevinizi hazırlarken güvenli bir kaynaktan yararlanmış olacaksınız. Seçtiğiniz konu hakkında daha önceden araştırma yapılmış olması size kolaylık sağlayacaktır.

Çeşitli Arama Motorları ve Yer İmlerinden Yararlanın!

Ödev hazırlarken bakacağınız her farklı kaynak, ödevinizin geniş çapta sonuçlar elde etmesine imkan sağlayacaktır. Geniş sonuçlar elde etmek ödevinizi farklı yorumlarla destekleyebileceğiniz anlamına geliyor.

Üniversitelerin Veri Tabanlarını ve Çevrimiçi Kaynakları Kullanın!

Hazırladığınız ödevin bilgi donanımı açısından yeterli seviyede olduğunu çevrimiçi kaynak kullanarak ölçebilirsiniz. ’’ Ne kadar farklı bilgi, o kadar nitelikli ödev’’ gibi düşünebilirsiniz. ?

Akademik Bir Ödev Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler


Özet olarak, akademik bir ödev hazırlarken dikkat etmeniz gereken tüm kurallardan bahsettim. Ayrıca ödevinizin daha nitelikli olmasını sağlayacak püf noktaları da sizlerle paylaştım. Bir akademik ödev hazırlarken ilk olarak plan yapmayı ve yaptığınız bu plan doğrultusunda adım adım ilerlemeyi unutmayın. Başarılı bir ödev ve yüksek notlar için derlemiş olduğum yöntemleri uygulamanız yeterli olacaktır.


Umarım sizler için hazırlamış olduğum içeriği beğenirsiniz. Akademik ödevlerinizde faydasını görmeniz dileğiyle. Sizler de bu konudaki fikir ve önerilerinizi dilediğiniz gibi bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir sonraki yazımda buluşana kadar sağlıkla ve mutlulukla kalın..

Keşfet: Çift Anadal Programı Nedir? Nasıl Yapılır?

Keşfet: Üniversite Ödevleri Nasıl Hazırlanmalı?

Author

Benliğine tanıdık kalmaya çalışan biri.

Yorum Yap