Mülakatta elenmek neden olur? Bu soruyu birçok kişiden duymuş olabiliriz. Mülakatlar çoğu yeni mezun olanlar için ve bazen iş değiştirmek isteyenler için bile fazlasıyla heyecanlı, korkutucu ve streslidir. Bunu hepimiz biliyoruz ve çevremizde çoğu zaman görebiliyoruz. Hatta farkında olmadan ya da farkında olarak öğrenciyken bile mülakatta elenmek neden olur diye düşünüp kendimizi şimdiden korkutabiliyoruz. Aslında mülakat hayatımızı bile etkileyebilecek bir olay ve bilmeden yaptığımız bazı hatalar sonucunda mülakatta elenebiliyoruz. Fakat bilmediğimizi düşündüğümüz bu hatalar bildiğimiz ancak dikkat etmediğimiz hatalardır. Yapılan mülakat bize ne kadar iyi gibi görünse de bazı bilmeden yaptığımız hatalar sonucunda mülakatlarda elenebiliriz.

Peki nedir bu elenmemize sebep olan hatalar?

  1. Özensizlik
  2. Saygısız Görünmek
  3. Geri Planda Kalmak
  4. Mülakata Yalnız Gitmemek
  5. Enerjiyi Yansıtamamak
Adaylar Mülakatlarda Neden Elenir?

Özensizlik

Genellikle mülakat sırasında ilk olarak dış görünüş, daha sonra ise size ait olan CV’nize bakılır. Giydiğiniz kıyafetten ve bakımlı görünüp görünmediğinizden bu mülakattan gerçekten olumlu sonuç almak istiyorum ya da tam tersi olarak bu mülakatı önemsemiyorum gibi anlamlar çıkarılabilir. Örneğin kadınlar abartılı bir şekilde makyaj yaparsa veya mülakata uygun bir kıyafetle gelmezse olumlu sonuç alınamaz ve dış görünüşten kaynaklanarak elenebilirler. Bu yüzden mülakat için yerine göre daha sade, şık kıyafetler ve hafif makyaj tercih edilebilir.

Erkekler ise mülakat için fazla spor ya da basit kıyafetler tercih etmemelidir, bunun yerine onlar da daha şık kıyafetler tercih etmelidir, bakımlı görünmelidir. CV’nizde ise yapılan yazım hatalarından veya yazıdaki düzensizlikten sorumluluk duygunuz, gelecek hedeflerinizi gerçekleştirmek isteyip istemediğiniz bile anlaşılabilir. En önemlisi ise bulunduğunuz bölüme göre CV hazırlanmalıdır. Kendinize ve CV’nize uygun bir şirkete/kuruma başvuruda bulunmanız önemlidir. Sonuç olarak özensiz bir ilk izlenim, mezun olduğunuz iyi bir okul veya geçmişteki deneyimlerinizi görmemelerine sebep olabilir.

Saygısız Görünmek

Göz teması kurmak, sorulan soruları dikkatli bir şekilde dinlemek ve cevap vermek, sıkılsak bile telefondan olabildiğince uzak durmak ya da telefona bakmak yerine kitap okumak ve giyim, bakıma gösterilen özenden aslında saygılı görünüp görünmediğimiz belli olur. Sorulara düşünmeden cevap verilmemeli, karşımızdakilere karşı aşırı soğuk veya aşırı samimi görünmemeli ve sorulan soruları uzun süre düşünüp cevap verilmemelidir. Düşünmemiz gereken sorular olduğunda kendimize küçük zamanlar oluşturabiliriz. Küçük bir gülümseme gibi… Böylece siz düşünmeniz gereken zamanı oluşturmuş olursunuz, karşı taraf ise sizi fazla beklememiş olur. Bu durum da saygısız görünmenizi engeller. Hatta gülümsemenizle daha pozitif bir ortamın oluşmasına bile katkıda bulunabilirsiniz.

Adaylar Mülakatlarda Neden Elenir?

Geri Planda Kalmak

Mülakatta öz güven önemlidir, yani günlük yaşantınızda çok kibar olsanız bile mülakat sırasında o kadar kibar olmamak en iyisidir çünkü fazla kibar olmanızdan sizin baskılanmış olduğunuz düşünülebilir. Mesela size bir soru sorulduğunda cevabınızı karşı tarafın da duyabileceği bir ses tonuyla vermelisiniz. Eğer çok alçak ses tonuyla cevap verirseniz ve karşı taraf sizi duymazsa bu da fazla utangaç olduğunuzu veya baskılanmış olduğunuzu gösterebilir. Mülakat sırasında çok kibar olmak biraz daha öz güvenli gözükmekten daha kötü bir seçenektir. Genel olarak şirket/kurum için kendini gösterebilen ve girişken kişiler tercih edilir. Eğer girişken olmak ve kibarlık dengede tutulabilirse zaten kendiliğinden kolayca başarı elde edilir.

Mülakata Başkalarıyla Gitmek

Eğer mülakata eş, dost, akraba ile gitmek, mülakata yalnız gitmemek, sizin kendinize güvenmediğinizi, yoldan geçerken mülakata uğrayıp işiniz bittikten sonra tekrar arkadaşınız, eşiniz veya dostunuzla birlikte vakit geçireceğiniz gibi sonuçlar çıkarılabilir. Bu yüzden her zaman mülakata yalnız başına gidilmelidir, eğer tek başınıza gitmek istemiyorsanız yanınızdaki kişi sizi mülakat yapacağınız şirketin/kurumun dışında beklemelidir. Mülakatta özgüvensiz bir kişilik algısı oluşturmamak gerekir ve bu en önemli elenme sebeplerindendir.

Adaylar Mülakatlarda Neden Elenir?

Enerjiyi Yansıtamamak

Mülakat sırasında istekli olmamanız ve bunu karşınızdakine yansıtmanız elenmenize neden olur çünkü hiçbir şirket/kurum istekli olmayan biriyle çalışmak istemez. Bu sebeple ne kadar mutsuz ve enerjimiz düşük olsa bile bunu yansıtmamalıyız. Özellikle mülakatın en başında el sıkışma ve karşılaşma anında istekli olmanız ve enerjiniz kendini gösterir. Ayrıca şirketi/kurumu gerçekten istediğinizi gösterebilmek için şirket/kurum hakkında sorular sorabilirsiniz. Bu durum da hevesinizi ve enerjinizi bulunduğunuz ortamda yükseltebilir.

Umarım bu kriterler size yardımcı olur, bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

Keşfet: Mülakatta Beden Dili Nasıl Olmalı?

Keşfet: Mülakata Gitmeden Önce Bu Yazıya Göz Atın

Yorum Yap