Kariyerine yeni bir başlangıç yapmak isteyen herkesin ilk durağı etkili bir CVhazırlamak olacaktır. CV’niz yaptığınız iş veya staj başvurusunda önyazınızla beraber ilk izleniminizi oluşturuyor. Bu nedenle etkili CV iyi bir kariyer yolundaki önemli duraklardan biri. Biz de bu içeriğimizde 6 adımda etkili bir CV nasıl oluşturulur cevabını vereceğiz.

1- Sade Olun!

CV’nizi hazırlamaya başladınız, önce detaylarını vereceğiniz başlıkları seçmeniz gerekiyor. Sertifikalar, ilgi alanları, yabancı dil gibi birçok seçenek göreceksiniz. Fakat başta da söylediğimiz gibi sade olmak gerek.

Etkili CV ‘de olması gerekenler nelerdir?

 1. İş Deneyimleri
 2. Eğitim Geçmişi
 3. Teknik Yetenekler
 4. Sertifikalar
 5. Yabancı Dil

2- Önyazı ile Başlayın!

Mutlaka CV’nizde kendinizle ilgili bir önyazı bulundurun. Kısaca yeteneklerinizi ve istekli olduğunuzu anlatın. İnceleyen kişinin dikkatini burada çekebilirsiniz.

3- CV’yi Kısa Tutun!

Bir yere staj ya da iş başvurusu yaptığınızı düşünün. Sizinle beraber başvuru yapan yüzlerce belki binlerce kişi daha var bu da göz atılması gereken binlerce cv demek oluyor. Bu nedenle CV’yi kısa ve etkili tutmakta fayda var. Uzmanlara göre ise CV’nizin en fazla 2 sayfa olması gerekiyor.

Araştırmalara göre 2 sayfadan sonra insanların ilgisini kaybettiğini ve bir İK’cının CV’ye ortalama 6 saniye göz attığı söyleniyor. Sonuç olarak CV’nizi mümkünse bir sayfa en fazla iki sayfa olarak oluşturmalısınız.

4- Profesyonel CV Hazırlayın!

 • 1- CV Template’leri kullanın!
 • Templateler size hangi bilgileri vermeniz gerektiği konusunda ışık olur.
 • 2- Grammer Hataları Yapmayın
 • CV’nize yazdıklarınıza dikkat edin, gözden geçirin. İmla hataları ile dolu bir CV hoş bir ilk izlenim oluşturmayacaktır.
 • 3- CV’de İletişim Adreslerinizi bulundurun.
 • 4- PDF Halinde Kaydedin.

5- Okunabilir Kılın!

CV’nde tercih edeceğin yazı tipi ve büyüklüğü de bir o kadar önemli. Yazı tipinde Times New Roman gibi düz yazı fontlarını kullanın. Büyüklük olarak da 11 pt’den yüksek olmamasına dikkat edin. Tahmin edeceğiniz üzere kimse okuyamayacağı bir CV ile karşılaşmak istemez.

6-  Yaratıcı Olun!

İlk olarak, CV’nize yazdığınız iş deneyimleri, sertifikalar gibi niteliklerinizi mutlaka açıklayın. Örneğin geçmişte bir staj yaptınız, bu stajın içeriği neydi, ne iş yaptınız? gibi bilgileri bilmek isteyeceklerdir. Bu açıklamalarınızı yaparken de dürüst olmaya ve kalıp cümlelerden kaçınmaya çalışın. Yani sonuç olarak CV’nizi doldururken yaratıcı olmakta fayda var.

İş tanımınızı teknik kavramlarla ve rakamlar kullanarak anlatmanız etkili olabilir.

Bol şans!

Author

Okul ile ofis arasında gidip geliyor. Dijitali çok sever, kaliteli içeriğe bayılır.

Yorum Yap