Bazı insanlar için kitap okumak sadece hobi ya da alışkanlık değil baya bildiğiniz aşk. Sanırım artık kitap okumanın öneminden, size ve bilgi darağacınıza olan faydalarından, diksiyon ve hitap şeklinize olan artılarından bahsetmemiz gerekmiyor. Dediğim gibi bazı insanlar kitap okumak için özel vakit ayırıyorlar yani öyle bizim okumak için okuduğumuz birkaç dakikadan fazlası… Tabii böyle olunca da başarı kaçınılmaz oluyor. Bu isimlerden birisi de Bill GATES. Gates yılda 50 kitap bitirdiğini ve okurken uyguladığı yöntemleri 4 ayrı tavsiye olarak anlatıyor.

“Not al”

2021 Bill Gates Yaz Okuma Listesi

Gates, özellikle kurgusal olmayan bir kitap okuduğunda, konu üzerine kapsamlı düşünmek için notlar aldığını ve bu notları, var olan bilgisi ve kitaptan alacağı bilgiyi ilişkilendirecek şekilde düzenlediğini aktarıyor. Eğer kitaptaki bilgiler kafasına yatmıyorsa, kitabı bitirmenin not almaktan dolayı oldukça uzun ve zahmetli bir süreç olduğunu eklemeden geçmiyor Gates.

Bitiremeyeceğin kitaba başlama”

Bir prensip olarak kitaplarını bitirmeden bırakmayan Gates, kesinlikle bitiremeyeceğini düşündüğü bir kitaba başlamıyor.

“Basılı kitapları oku”

Kişisel bir tercih olan bu konu, onun için çoğu zaman oldukça büyük bir çanta ile seyahatlere çıkma zorunluluğu doğuruyor.

“Okumaya her gün düzenli olarak özel zaman ayır

Gates, kitap okumanın özel bir zaman istediğini ve “5 dakika orada okuyayım 10 dakika burada okuyayım” şeklinde yapılan okumanın kitabı tam olarak anlama adına verimsiz olduğunu aktarıyor. Her akşam kitap okumak için en az 1 saat ayıran Gates bunu her okuyucuya öneriyor.

Bu kadar başarılı bir insanın kitap okumadaki disiplin ve ciddiyetine hayran kalmamak ve başarısının hiç de tesadüfi olmadığını anlamak çok zor olmasa gerek.

Gates her sene belli dönemlerde kendi kitaplığından okuma listeleri yayımlıyor. Bu seneki okuma listesi temasının insanlık ve doğa arasındaki ilişki olduğunu söyledi. Kitaplar ise şunlar;

A PROMISED LAND

2021 Bill Gates Yaz Okuma Listesi

ABD’nin eski Başkanı Barack Obama ve eşi Micheal Obama, Başkanlık görevinin ardından kurdukları yapım şirketi, verdiği röportajlar, belgeseller ve Obama çiftinin yazdığı kitaplarla gündemde kalmaya devam etti. Kitap, Osama bin Laden’in öldürüldüğü 2011 yılına ait bir hatırat olarak konumlanıyor. Obama’nın Beyaz Saray’daki deneyimi ve bir karar verici olarak yalnızlığını ele alıyor. Gates kitap hakkında şunları yazıyor: 

Neredeyse her zaman Amerikan başkanlarıyla ilgili kitaplarla ilgileniyorum ve özellikle A Promise Land’i sevdim. Bir ülkeyi zorlu zamanlarda yönlendirmenin nasıl bir şey olduğuna büyüleyici bir bakış.

THE OVERSTORY

The Overstory by Richard Powers - Natural Happiness

Richard Powers tarafından yazılan roman, 9 insanın ağaçlarla olan bağlantısını ve hayatlarını anlatıyor. Kitapta bazı karakterler birbirleriyle tanışırken, bazılarının hikayesi, başka herhangi bir karakter ile bir araya gelmeden devam ediyor. Bill Gates kitaptan oldukça etkilendiğini belirtiyor: 

Bu, yıllardır okuduğum en sıra dışı romanlardan biri.Kitap, ormanları koruma ihtiyacına karşı oldukça aşırı bir görüşe sahip olsa da, her karakterin amaçlarına olan tutkusundan etkilendim ve kitabı ağaçlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için hevesle bitirdim.

UNDER A WHITE SKY: THE NATURE of the FUTURE

Book Review: 'Under a White Sky,' by Elizabeth Kolbert - The New York Times

Elizabeth Kolbert tarafından yazılan kitap insanların doğaya nasıl müdahale ettiğini inceliyor. Kolbert’in yeni kitabı, Gates’in listesindeki “insanlığa karşı doğa”nın en basit incelemesi olarak öne çıkıyor. Kolbert, eserini “sorun çözmeye çalışan insanların neden olduğu sorunları çözmeye çalışan insanlar hakkında bir kitap” olarak tanımlıyor. Gates ise kitap hakkında şu yorumda bulunuyor:

Kolbert, özellikle ilgilendiğim iki konu olan Gene Drive ve jeomühendislik de dahil olmak üzere insanların doğaya müdahale etme yolları hakkında yazıyor. Tüm kitapları gibi, bu da keyifli bir okuma.

LIGHTS OUT: PRIDE, DELUSION, and the FALL of GENERAL ELECTRIC HARDCOVER

Lights Out': A new book investigates where it all went wrong at General  Electric | Fortune

Thomas Gryta ve Ted Mann tarafından kaleme alınan kitap, adından da anlaşılacağı üzere General Electric’in düşüşünü ele alıyor. Gates, bu kadar büyük bir şirketin nasıl başarısız olduğunu yıllardan beri düşündüğünü ve kitabın kendisine cevaplar sunduğunu belirtiyor. Gates kitap hakkında şunları söylüyor: 

Yazarlar, GE liderliğinin yaptığı hatalara ve yanlış adımlara gözü kara bir bakış sunuyor. Bir şirkette, kâr amacı gütmeyen bir kuruluşta veya başka bir yerde herhangi bir liderlik rolündeyseniz, burada öğrenebileceğiniz çok şey var.

AN ELEGANT DEFENSE: THE EXTAORDINARY NEW SCIENCE of the IMMUNE SYSTEM: A TALE in FOUR LIVES

An Elegant Defense by Matt Richtel The Extraordinary New Science of the Immune  System: A Tale

Kitabın yazarı Matt Richtel, eseri pandemiden önce kaleme aldı. Kitap, dört hastanın bağışıklık sistemi üzerine odaklanıyor. Gates kitabı Covid-19 döneminde bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda önemli bir kaynak olarak görüyor: 

İnsan bağışıklık sisteminin bu keşfi, COVID-19’u durdurmak için ne gerektiğini anlamanıza yardımcı olacak değerli bir okuma. Her biri bağışıklık sistemini bir şekilde yönetmek zorunda kalan dört hastaya odaklanarak konuyu erişilebilir tutuyor. Hikayeleri, bağışıklık bilimine süper ilginç bir bakış açısı getiriyor.

Başarılı CEO’lardan 15 Kitap Önerisi

Bill Gates’ten 35 Kitap Önerisi

Author

iyi bir gelecek bekleyen pek çok yarınlara

Yorum Yap