Merhaba arkadaşım, 2020 yılının bitişine 2 gün kala, aralık ayının soğuk günlerinden sesleniyorum bugün sana. Bu yıl herkesin konfor alanından sıyrılıp bambaşka hayatlara geçiş yaptığı, zaman zaman sıkıldığı zaman zaman bunalıp kaçmak istediği bir yıl oldu fakat en nihayetinde herkes birlikte geçirdiği zamanları, sarılmaları, kucaklaşmaları ve ağız dolusu gülüşmeleri özledi. Dilerim ki 2021 hepimizin yılı olsun, güldüğümüz, eğlendiğimiz, sağlık dolu… Şimdi iseee sona yaklaşırken harika bir konu ile kapanışı yapma zamanı! Mısırlar hazırlansın, ışıklar kapansın şimdi film gecesi zamanı. Reji de uyarıyı verdiğine göree, keyifli okumalar ??

** Verilerimizin izleyici puan ve beğenileri IMDb kaynağı ile sizlere aktarılıyor olurken film yorumları bizlere aittir.

1-WHİPLASH / 8.5

Öncelikle filmi yakından incelediğimizde uzun süreçte psikolojik bir şiddetin varlığını gözlemlememek elde değil fakat bununla birlikte azim, hırs, çaba ve heyecanlı yapısı ile film boyunca nefesleri tutup izlemekten kendimizi alıkoyamadığımızı söylesek yalan olmaz sanıyorum, spoiler vermeden de kısa bir bakış atmamız gerekirse; umut vadeden bir gencin idealist bir öğretmen ile çetin bir sınavı diyebiliriz. Tüm bunlar ışığında müzikal içeriğe en ufak tahammülünüz yok ise sakince diğer filmleri incelemeye devam edebilirsiniz fakat kendinize yeni hedefler koyup, motivasyona ihtiyacınızın olduğu bir dönemdeyseniz bu film tam size göre. Keyifli seyirler ?

2-LİFE İS BEAUTİFUL / 8.6

Evet arkadaşlar film yapısı itibari ile bir dram filmi. Filmimiz ikinci Dünya Savaşı döneminde Almanların, Yahudi soykırımı yapmasını konu alıyor. Bir anne ve babanın yaşam ile ölüm arasındaki kısa çizgide minik kahramanımıza gerçekleri oyunlaştırması ile akıp gidiyor, yakın mercekte incelediğimizde kişide göz yaşı bırakmamakla birlikte evdeki tüm mendilleri bitirmeyi de amaçladığını söylemek mümkün. Hayat her şeye rağmen gerçekten güzel diyen herkesin mutlaka izlemesini tavsiye ediyoruz. Işıklar kapansın, film gecesi başlasın ?

3- 3 İDİOTS / 8.4

Bir Amir Khan klasiği demek mümkün aslında bakarsanız. İçine işlenmiş önemli düşünceler bütünü, müzikal anlatım ve mutlu son ? ‘Üç aptal’ arkadaşın birbirinden farklı anlarına  şahit olup bu duygu karmaşası filmde kaybolup gidiyoruz. Açıkçası üniversitede bölüm tercihlerimi yaparken gerçekten mühendis olmak istiyor muyum sorusu için izlediğim bir film olduğunu öncelikle sizlere belirtmek isterim fakat elbette filmi izledim ve evet ben bunu olucam demedim. Sizlerin dikkat ettiği ölçekte yaşantınıza yön verebilecek pusulalar yerleştirilmiş bu filmi müzikal sabrı olan herkese zevkle tavsiye ediyoruz.

4- YEŞİL YOL / 8.6

Farklı olmak, düşünmek ya da görünmek… Bu ifade sizler için en ne anlama geliyor? Bir insan ile aranızda büyülü olaylar bütünü gerçekleşse ve bildiğiniz doğrulara rağmen yine de elinizden bir şey gelmese ve onun bu hayattan gidiş yolculuğunda yalnızca seyirci olsanız… Filmimiz aşırı dozda duygusallık ve farkındalık duygularını bizlere aşılamakla birlikte izleyiciyi çıkılmaz bir kuyuya atmayı ihmal etmiyor. Bir mahkum ile hapishane görevlisi arasında geçen bu hikayede göz yaşlarınıza hakim olamayacaksınız.

5-KUZULARIN SESSİZLİĞİ /8.6

Hannibal Lecter, sonsuz şöhreti, korkusuz ve kendini beğenmiş küstah tavırları. Elbette kahramanımız bunları oldukça hakediyor çünkü kendisi psikopat bir doktor, şimdiye kadar suç dosyası oldukça kabarık ve dehşete düşürücü. Fakat başka bir suç dosyası için onun güvenini kazanmaktan başka çare yok. Kemerleri bağlayın ve gözlerinizi dört açın bu gerilim dolu serüvende nefesleriniz kesilecek.

 6- İNCEPTİON/8.8

Şu zamana kadar tavsiye ettiklerimizden epey farklı, izlerken düşünmeyi ve düşünürken de olayları çözmeyi unutmayın. Katman katman size kendisini bağlayan ve bilinçaltı serüveninde bizlere gerçekleri unutturan bir baş yapıt. Sizlere en büyük tavsiyem ışıkları açın ve uyanık kalın yoksa “He burada bu mu anlatılıyooorr!!”  cümlesini 85202698545965 kez izledikten sonra söylüyor olabilirsiniz.  Hepinize bilinçaltınızın derinliklerinden sesleniyoruz, keyifli seyirler.

7- BABAM VE OĞLUM/8.3

Bir Çağan Irmak klasiği… Göz yaşların sel olduğu, izleyeni soluksuz bir biçimde almakla kalmayıp gerçeklik algısını kaybettiren muhteşem bir film. Geçmişe sünger çekmek için yollara koyulan bir oğul, oğluna kızgın ve kırgın bir baba ve her şeyin ortasında hiçbir şeyden haberi olmayan bir minik kahraman.  Duygusal- dram tarzına düşkünseniz ve biraz da ağlamaklı filmler arıyorsanız tam size göre. Çıkarın depresyon battaniyelerini !!

 8-SE7EN /8.6

Kadrosunun güzelliği ile izlemeye başlayıp ‘abi ne oluyor ya?’ ile devam eden ve film bittikten sonra ‘abi ne oldu o sonda?’ diyerek sonlandırabileceğimiz bir film demek haksız olmaz. Hristiyanlıkta yedi büyük günahı işleyen suçluları vahşice öldüren bir katil ve bu katilin peşinde iki dedektif. Peki detaylar beklediğiniz kadar şeffaf mı? Unutmayın ki her suçlu deri değiştirir fakat bu katil biraz kurnaz olsa gerek ki akla gelmez yöntemler, izleyici ile buluşuyor. Polisiye ve gerilim türünün sıkı takipçisi olup hala izlemediyseniz hemen ekran başına !!

9- THE THEORY OF EVERYTHİNG/ 7.7

Stefan Hawking kimdir?  Film bunun üzerine mi gidiyor? Diye soranlara evet tam olarak bunun üzerine gidiyor desek haksız sayılmayız diye sanıyorum. Gerçekten bilim-dram-aşk ve arkadaşlığın güzel bir sentez ürünü olduğunu söyleyebiliriz. Filmi izlerken bir aşamadan sonra ileri sarma isteğiniz gelmiyor desek yalan olur. Bu durumun başlıca sebebi uzun olması ve ara olaylara uzun soluklu yer veriyor oluşu diyebiliriz. Fakat tüm her şeyi göz önüne aldığımızda yine de o anları bir de kendi bakış açınız ile yorumlamanız gerektiği konusunda ısrarcıyız.

10- EAT, PRAY, LOVE/ 5.8

Hayatımızda bazen bazı şeyleri izlemek ya da okumak ayrı bir tat verir bizlere. Bazen bakış açımızı şekillendirir bazen ise yeni bir tat hissiyatını bizlere kazandırır. Bu filmin tam olarak o film olduğunu söyleyebilirim fakat İMDb de puan niye bu kadar düşük buna anlam veremedim. Kesinlikle bir şans vermeniz gereken bir film. İzlerken ilk aşamadaki o sıkıntılı duyguyu alıp özgürleşme isteğini dışa vurduktan sonra kahramanımız ile yeni bir serüvene çıktığımız bu filmde her şeye açık olun. Hayattan aldığınız zevkin kimse tarafından zarar görmesine izin vermeyin? Kemerleri bağlayın, şimdiki durak varoluş serüveni !

11-İSTANBUL KIRMIZISI/ 5.5

Şimdi de sizlere bambaşka bir film önerisinde bulunmak istiyoruz. Türü şu demek yanlış olur bence. Filmi izlediğimizde içinde gizem, gerilim, merak her türlü duyguya kapılıyorsunuz, tüm bunlar ile birlikte herkesin sevmek ve anlamak konusunda ortak bir görüşe sahip olmadığını söyleyebilirim. Eğer net bir son severlerdenseniz okumayı burada yarım kesip diğer filmlere göz atın fakat ben muallak durumları severim, ne olmuş nasıl olmuş ben düşüneyim sonunu ben yazıyım diyorsanız işte sam size göre ? Film bittiğinde ekrana 10 sn. boş boş bakıyorsunuz çünkü gerçekten yarım bittiğini düşündüğüm ama tamamlamaktan ve komple teorileri kurmaktan kendimi alamadığım ilginç bir senaryoya sahip. Bakalım sizin İstanbul Kırmızınız tam olarak nasıl bir sona sahip olacak ?

12- CAPERNAUM/8.4

Kesinlikle listemi bu film ile sonlandırmak istediğimi belirtmek istiyorum. Ağlamaktan ciğerimizin çıktığı, gözlerimizin acıdığı aşırı duygusal ve dram bir baş yapıt. İzleme fikri olmayanların bile bir kere fragmanına göz atmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Film tamamen küçük bir kahramanın içler acısı yaşam öyküsünü konu alıyor, bununla birlikte tüm bunların gerçek yaşam hikayesi olmasının vermiş olduğu hayret ve olay serüveni… İnanılmaz işlenen sesler, bizlere aktarılan duygular ve içe işleyen ifadeler. Duygusal içerik severlerin kopamayacağı, diğer izleyicilerimizin ise hayrete düşeceğine eminim. Hepinize keyifli izlemeler dilerim ?

Bugün sizlere film önerilerinde bulunurken kesinlikle listenizde yer alması gerektiğini düşündüğümüz ve bununla birlikte duymamış olabileceğiniz, sizlerde farklı tatlar bırakacağına inandığımız filmlere yer vermek istedik. Fakat elbette ki bu listede yer almayıp izlenmesi gereken yüzlerce baş yapıt olduğunu bunların sadece bizlerin zevki doğrultusunda düzenlenmiş 12 filmden ibaret olduğunu biliyoruz. Sizler de önerilerimizi izlediyseniz ya da bizlere farklı önerilere sahipseniz yorumlara eklemeyi lütfen unutmayın. Güzel şeyler paylaştıkça güzelleşir, sizlerden gelecek olan önerileri merakla bekliyoruz!! Yazımızı sonlandırırken hepinize sağlık dolu, sevdikleriniz ile birlikte olduğunuz mutlu bir yıl diyoruz. Seneye görüşürüz canım Unikeşfet okurları 🙂

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?

Author

Yorum Yap