Google Chrome, çoğumuzun aktif olarak kullandığı ama birçok kullanışlı eklentisinden haberinin olmadığı bir tarayıcı. Oysa Google Chrome’un birbirinden efektif birçok eklentisi var. Gelin bunlara bir göz atalım.

Grammarly

20 Kullanışlı Google Chrome Eklentisi

Grammarly, yazım ve dil bilgisi hatalarını düzeltmek için geliştirilmiş bir yazılımdır. Sadece yazıdaki hataları düzeltmenin yanında yazınızın okuyucuda ne tür bir etki bırakabileceği gibi ayrıntıları da keşfetmenizde yardımcı olur. Herhangi bir blog yazısı, makale yazarken; yeni bir dil öğrenirken veya ödevlerinizi yaparken oldukça yararlı olabilecek bir Google Chrome eklentisidir.

PicMonkey

Online photo editor PicMonkey integrates with stock photo site Unsplash –  The Dead Pixels Society

PicMonkey, fotoğraflarınızı profesyonel olmaya gerek kalmadan düzenlemenize yarayan bir eklentidir. Bu eklenti; fotoğraf ve aldığınız ekran görüntüleri üzerinde kolajdan, kırpma, efekt ve metin ekleme, çerçevelendirme, yer paylaşımları eklemeye kadar birçok düzenleme yapabilmenize olanak sağlıyor.

Pablo

Pablo - Chrome Web Mağazası

Pablo; Linkedln, Instagram, Twitter, Facebook gibi birçok farklı sosyal medyada fotoğraflarınızı paylaşmadan önce düzenlemenize olanak sağlayan bir eklenti. Bu eklenti sayesinde fotoğraflarınıza yazı ekleyebiliyor, eklenilen yazının fontunu, vurgusunu, büyüklüğünü ayarlayabiliyor, efekt ekleyebiliyor ve görselleri düzenleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu özellikler sadece sosyal medya için değil; slayt, döküman ve sunum hazırlama konularında da kullanılabiliyor.

Google Çeviri

Google Translate İndir - Chrome için Google Çeviri Eklentisi - Tamindir

Google Çeviri, hepimizin bildiği gibi çeviri konusunda en çok kullanılan yazılımlardan bir tanesi. Google Çeviri eklentisi ise istediğimiz çevirilere daha hızlı ve kolay ulaşmamızı sağlarken ve bulunduğumuz web sitesindeki farklı dillerdeki sözcükleri, cümleleri otomatikman çevirmeyi önererek zamandan tasarruf etmemizi de kolaylaştırıyor. Ayrıca bu eklenti sayesinde, çevrilmesini talep ettiğimiz kelimelerin telaffuzunu da dinleyebiliyoruz.

HoverZoom+

Display Full Images With Hover Zoom For Chrome - gHacks Tech News

HoverZoom+; web sayfalarında gördüğünüz fotoğrafların üzerine geldiğinizde, o fotoğrafı büyüterek başka sayfaya geçmenize gerek kalmadan daha detaylı incelemenize olanak sağlıyor. Ayrıca bu eklenti, kötü amaçlı yazılımlar konusunda endişeye gerek bırakmayacak şekilde geliştirilmiş.

OneTab

OneTab

Sloganı %95 oranında memory kullanımını azaltmak olan OneTab, Bir konuda detaylı araştırma yaparken oldukça işinize yarayacak bir eklenti. Chrome’da açtığınız tüm sekmeleri birleştirebilmenize olanak sağlayarak, bu sekmeleri size bir liste şeklinde sunuyor. Bu sayede istediğiniz sekmeye, hızlı bir şekilde gidebiliyor ve işinize yaramayan sekmelerinizi de tarayıcınızdan hemen silebiliyorsunuz.

Better History

2019 için 8 Temel Google Chrome uzantısı - Haberler - indir.com

Better History, Google Chrome geçmişini çok daha detaylı hale getiren bir eklenti. Bu eklenti sayesinde geçmişinizdeki tarihleri saniyesine kadar görebiliyor ve arama araçlarıyla geçmişinizdeki sayfaları; başlıklar ve o sayfada yer alan terimlerle kolayca aratabiliyorsunuz.

Print Friendly

Review of Print Friendly — ICT & Computing in Education

Print Friendly & PDF, bir makale veya bir web sayfasını yazdırmak istediğimizde oldukça işimize yarayan bir eklenti. Bu eklenti; yazdırılmak istenen sayfadaki reklam, linkler, gezinti çubukları gibi tüm gereksiz ögeleri kaldırarak hem mürekkepten hem de çalışırken zamandan tasarruf etmemizi sağlıyor.

FlowCrypt

FlowCrypt: Encrypt Gmail with PGP

FlowCrypt, uçtan uca şifleme yöntemi ile gmail aracılığıyla gönderdiğiniz e-posta ve eklentilerini şifreleyebilmenizi sağlar. Güvenli Oluştur düğmesi sayesinde, e-postalarınızın güvenliğini sağlayabilir ve istediğiniz kişilere şifreli e-postalar gönderebilirsiniz.

Awesome Screenshot

Awesome Screenshot - Google Chrome Plugin - PIXstacks

Awesome Screenshot; web sitelerinde gezerken ekran görüntüsü alabilmenizi sağlamanın dışında, aldığınız bu görüntüyü düzenlemenize de olanak sağlar. Ayrıca ekran görüntüsü almanın yanında mikrofon ile ses kaydı ve kamera ile görüntü kaydı da alabiliyorsunuz.

Speedtest

Speed Test - Chrome Web Mağazası

İnternet hızınızı, web sitelerinizin performansını, indirme ve yükleme hızlarını kolaylıkla öğrenebileceğiniz bir Google Chrome eklentisi olan Speedtest; bu hızları zaman içinde karşılaştırmanıza da olanak sağlar.

Checkbot

En Kullanışlı 20 Google Chrome Eklentisi - Hosting.com.tr

Ücretsiz sürümüyle site başına 250 URL’yi kontrol etmenize olanak sağlayan Checkbot; sayfaları oldukça hızlı bir şekilde tarayarak SEO, hız, güvenlik analizleri yapar. Bu sayede güvenli olmayan siteleri, kırık bağlantıları ve daha fazlasını tespit eder.

Start.me

start.me nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Tüm özellikleri!

Start.me eklentisi sayesinde kendi kişiselleştirilmiş gösterge tablomuzu oluşturabiliyoruz. Bu gösterge tablosu istediğimiz web sitelerine, fotoğraflara, videolara, e-mail adreslerimize ve daha fazlasına hızlıca ulaşarak zamanımızı daha iyi yönetebilmemize olanak sağlıyor. Oluşturduğumuz bu kontrol panelini istediğimiz insanlarla da paylaşabiliyoruz.

Evernote Web Clipper

Web Clipper - Annotate, save & search screenshots and clips from the web

Evernote, bulabileceğiniz en gelişmiş not tutma uygulamalarından biridir. Not tutmanın da ötesinde, web sitelerinde hatta e-maillerinizdeki ilginizi çeken her şeyi kaydedebilir ve daha sonra kolayca bulmak için çeşitli etiketler ekleyebilirsiniz.

Check My Links

Check My Links

Check My Links adından da anlaşılabileceği üzere, herhangi bir sitedeki linkleri kontrol ederek çalışmayan veya güvenli olmayan linkleri kırmızı; güvenilir ve iyi olan linkleri ise yeşil renkte göstererek sorunlu bağlantılar konusunda bizi uyarır. Ayrıca bu eklentiyle kendi web sitenizdeki linkleri de kontrol edebiliyorsunuz.

VeePN

Tüm Platformlarda Kullanabileceğiniz Özel VPN: VeePN

VeePN, IP’nizi maskeleyerek gizliliğinizi ve güvenliğinizi sağlar. Ayrıca dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir içeriğe kısıtlama olmaksızın erişmenize olanak tanır. Google Chrome uzantısı olarak VPN hizmeti sağlaması ise VeePN’i oldukça işe yarar yapıyor.

AdBlocker Ultimate

AdBlocker Ultimate - Microsoft Edge Addons

AdBlocker Ultimate; bütün sosyal medya, web siteleri, video siteleri kısaca bütün internetteki reklamları engelleyerek bilgisayarınızın tarayıcı hızını arttırır ve sizin de daha kaliteli bir internet deneyimi yaşamanızı sağlar. Ayrıca internet sitelerinin bellek kulanımını da azaltır. Belli reklamları görmek istemeniz durumunda ise bunları beyaz listeye ekleyerek görebilirsiniz.

Save To Pocket

Save to Pocket - Chrome Web Mağazası

Save to Pocket, beğendiğiniz ve dikkatinizi çeken içerikleri daha sonra okumak/izlemek için kaydetmenize olanak sağlar. Böylece hem o an yaptığınız işe dikkatiniz dağılmadan devam edebilir hem de kaliteli içerikleri kaybetmezsiniz. Ayrıca bu eklenti bütün cihazlarınız arasında senkronize olarak, bir cihazda okumaya başladığınız içeriğe diğer cihazda devam etmenizi mümkün kılar.

LastPass

LastPass: Free Password Manager - Chrome Web Mağazası

Hepimiz zaman zaman sosyal medya veya web sitelerine giriş yaparken şifrelerimizi hatırlayamayabiliyoruz. LastPass, bu sorunu çözmek için oldukça yararlı bir eklenti. LastPass tüm sosyal medya, kredi kartı vb. şifrelerimizi kaydedebileceğimiz bir platform ve bunun için sadece bir şifre belirleyip onu hatırlamamız yeterli oluyor. Ayrıca LastPass bu şifrelerin kimseyle paylaşılmayacağını garanti eden, güvenli bir eklenti.

Unshorten.link

Unshorten.link

Unshorten.link, kısaltılmış ve bağlantılarından nereye ait olduğu anlaşılmayan linkleri takip ederek zaralı yazılım barındırıp barındırmadığını tespit eden bir eklentidir. Bu sayede, sizi bu linkler zararlı yazılım barındırdığı takdirde uyarıp bilgisayarınızı zarar görme riskinden koruyor.

Merak edebilirsin: Çoğu Android Kullanıcısının Hiç Duymadığı 5 Gizli Google Chrome Özelliği!

Yorum Yap