Girişimcilerin en önemli kaynaklarından birisi de kitaplardır çünkü kitaplar girişimcilere uzun süre yaşayarak öğrenecekleri tecrübeleri 300-400 sayfada aktaran önemli bir fırsat. Bir girişimcinin daha kısa sürede ya da daha başarılı olabilmesi için olabildiğince kitap okuması gerekiyor. Bugün ben de okuma listelerinize ekleyebileceğiniz birbirinden değerli 17 girişimcilik kitabını sizlere açıklamaya çalıştım.

Öncelikle, Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik son zamanlardaki en popüler olan kavramlardan biri. Girişimcilik kar amacı ile risk altına giren ve iş kuran, bu işi yöneten kişinin yaptığı atılımdır. İnsanlar girişimcilik sayesinde kafalarındaki projeleri hayata geçirir, hayalindeki işi kurar ve bu işi yönetmek için atılımlar yaparlar. Girişimcilik risk almaktır. Bu risk sizi başarıya da ulaştırabilir, işinizi batırabilir de. O yüzden cesaretli olmak girişimciliğin olmazsa olmazıdır.

Keşfet: Girişimcilik Nedir? Girişimci Kimdir?

1-Mutluluk Dağıtmak

Girişimcilik kitapları: Mutluluk Dağıtmak

Kitapların en önemli özelliklerinden birisi de bir ömürlük tecrübeyi içine sığdırabilmesi. “Mutluluk Dağıtmak” adlı kitap Tony’nin 38 yıllık hayat tecrübesini içeriyor. Çocukken yaptığı solucan çiftliği işinden Zappos.com’a kadar olan tüm girişimcilik tecrübesini aktarmış. Kitabın bir güzel yanı da kitabı bir solukta okuyacak kadar akıcı ve keyifli bir üslubu var. Bu kitapta tam olarak yazarın tutkusunu nasıl keşfettiği, Zappos’un büyük ve başarılı bir şirkete dönüşmesinde yatan sıra dışı yöntemlerden örnekleri ve yaşam amacına nasıl ulaştığının hikayesini bulabileceksiniz.

2-Dip

Girişimcilik kitapları: Dip

Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu kitap 80 sayfa ve bir kitaptan ziyade kitapçık(kısa kitap) ve bu yüzden bir oturuşta bitirebilirsiniz. Lakin inceymiş bunu okumayayım ya da 80 sayfada ne anlatmış olabilir ki diye bir önyargınız oluşmasın. İçerisindeki bilgiler hayatınıza yön verecektir. Seth Godin, o kadar sadeleştirip yazmış ki her şey oldukça açıklayıcı. Bu kitabı okuduğunuz zaman bir işi ne zaman bırakmalısınız, ne zaman pes etmeden devam etmelisiniz, bu ikisi arasındaki ince farklar neler, bunları öğrenmiş oluyorsunuz. Ayrıca listede Seth Godin’den bir kitap var ama kesinlikle diğer kitaplarının da harika olduklarını söyleyebilirim(örn: Mor inek,This is marketing…)

3-Elon Musk:Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde

Elon Musk hakkında bir biyografi kitabı. Özellikle motivasyon düşüklüğünde ya da farklı bakış açıları edinme gereksinimi hissettiğimde en çok biyografi kitaplarına yönelirim. Çünkü bir şey başarmış insanların hayatlarını okuduğumda, insanlara ve dünyaya bıraktığı etki benim düşük motivasyonumun tekrardan yükselmesini sağlar. Ayrıca biyografi kitapları nasıl bir yoldan gittiklerini anlamamızı sağlıyor. Kitaba dönecek olursak 464 sayfadan oluşuyor. Bu kitabın da akıcı bir anlatımı olduğu için hiç sıkılmadan okuyabileceğiniz bir kitap olduğunu düşünüyorum.

4-Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcinin El Kitabı, Guy Kawasaki

Girişimcilik kitapları: Girişimcinin el kitabı
  • “BU KİTAP KİMLER İÇİN?
  • 1-Geleceğin büyük şirketlerini garajlarda yaratan genç girişimciler için.
  • 2-Kurumsal şirketlerde çalışıp da yepyeni ürün ve hizmetleri piyasaya süren özgüvenli ruhlar için.
  • 3-Okullar, vakıflar ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar kuranlar için”

Bu kitap sıfırdan bir girişim oluşturmayı anlatıyor. Sermaye oluşturmaktan tutun da doğru insanların işe alınmasına, konumlanmadan bir marka yaratmaya, yönetim kurulunu yönetmekten çevrenin genişletilmesine kadar girişimcilik hakkında her şeyi içeriyor ve bunu bizler için 360 sayfaya sığdırmış. Guy Kawasaki de Seth Godin gibi kesinlikle okunması gereken yazarlardan birisi.

Keşfet: Bir Solukta Okuyacağınız En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

5-Sosyal Medya Sanatı

Girişimcilik kitapları: Sosyal Medya Sanatı

Bir Guy Kawasaki kitabı daha. Bir girişim kuracaksanız en önemli şeylerden birisi de markalama olayıdır. Markanızı oluşturup insanlara anlatabilmenizin en kolay ve en etkili yolu da sosyal medyadan geçmektedir. Özellikle günümüzde önemi giderek artan sosyal medyayı daha yakından tanımak ve hakkında daha detaylı bilgi edinebilmek için okunması gereken kitaplardan birisi.(Guy Kawasaki’den Büyüleme kitabını da öneririm)

6- Outliers(Çizginin Dışındakiler)

Girişimcilik kitapları: Çizginin Dışındakiler

Bu kitap başarı hakkında çok farklı bir bakış açısı sunuyor. Bir başarının altında yatan ve hiçbirimizin görmediği ya da farkında olmadığı önemli detayları gün yüzüne çıkarıyor. En güzel yanlarından birisi de bunu örneklerle anlatıyor. Buz hokeyinden tutun da Bill Gates’in başarılı olmasına, The Beatles’ın başarılı olmasına kadar birbirinden farklı örnekleri inceleyerek açıklıyor. Kitap 244 sayfadan oluşuyor.

7-The Tipping Point- Kıvılcım Anı

Girişimcilik kitapları: The Tipping Point

Malcolm Gladwell’dan bir kitap daha… Kitabın kapağı her şeyi açıklıyor ama daha fazla bilgi vermek gerekirse neden bazı fikirler, davranışlar ya da ürünler yayılıyor da, bazıları yerinde sayıyor sorusuna cevap bulabileceğiniz harika bir kitap. Kitabı okuduktan sonra ağızdan ağıza pazarlamanın değerini, bireye ve topluma zarar veren salgınları önlemeye ve tam tersine yararlı akımları başlatma ve yönetmeye dair ufuk açıcı fikirler edineceksiniz. Bu kitap da 244 sayfadan oluşuyor.

8-Girişimcinin El Kitabı

Girişimcilik kitapları:

Bu girişimcilik kitabı listede benim için en önemli olan kitaptır. Kitap diğerlerine nazaran daha rehber kitabı. Oturup baştan sona kadar okuyarak değil de adım adım takip edilmesi gereken, gerekirse tekrar bir önceki adımlara dönmeniz gereken bir kitap. Kitap 511 sayfadan oluşuyor.

Bu kitap hayatının altının üstünden daha iyi olabileceğini düşünenler için. Bu kitap bir çığlık, herkesi aramaya itiyor. Yeni şeyler bulmaya, yeni katma değerler peşinde koşmaya, müşterisini hiç yoktan yaratmaya, bizi mevcut düşünceye mahkum eden tüm zincirleri kırmaya. Bu kitap devrimin ta kendisi. Her ne kadar isminde manifesto demese de, kitap tamamen yeni bir yönetim felsefesinin temellerini ortaya koyuyor. Bu kitap bir yaşam tarzı. Yapılması gereken her adım detaylı olarak anlatılmış. Aynı bir yemek tarifinin nasıl uygulanması gerektiği gibi: Küçük ama hassas adımlarla, emin olarak ve hiç bir adımı atlamadan…

Bu kitabın yazarı da, kahramanı da, okuyucusu da sensin. Aslında kitap nelerin nasıl yapılması gerektiğini anlatıp, sana çok güzel bir tuval sunmakta. Ama tuvalin içi boş, sadece zemin var. Gerçekte resmi yapıp tuvali dolduracak kişi okuyucu, yani kitabın kullanıcısı. Sonuçta marifet yemek tarifinde değil, onu uygulayan kişinin ellerinde. Bu kitap sana ve senin hayallerine dair. Gerisi boş…

” Başarılı Girişimcilerin rehberi olan bu kitap, Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası’nda da ana başvuru kaynağımız. Girişimcilik devrimi başlıyor, yerinizi alın…”
-Hüsnü Özyeğin, Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucusu-

“Elinizde tuttuğunuz bu kitap girişimciliğin kurallarını açıklayan en değerli rehberlerden biri. Dünyanın önde gelen üniversitelerinde ders kitabı olarak okutulması da bunun önemli bir göstergesi. Kapsamlı olduğu kadar okunması da kolay olan bu kitaptaki önerileri kendi yolculuğunuzda hayata geçirmek isteyeceksiniz. Yolunuz açık olsun…”
-Süreyya Ciliv, Turkcell Ceo’su-
(Tanıtım Bülteninden)

9- Yalın Startup

Girişimcilik kitapları: Yalın Startup

Eric Ries, startup’ı son derece belirsiz bir ortamda, kendini yeni bir şeyler yaratmaya adamış bir insan grubu veya yapı olarak tanımlıyor. Bu kitap her aşamadaki girişimciye, vizyonlarını sürekli test edecekleri bir yolu iş işten geçmeden benimsemelerini ve buna göre hareket etmelerini öneriyor. Girişimcilik sürecinde başarılı olmak için bilimsel bir yöntem sunuyor. Kitap 244 sayfadan oluşuyor.

10-Sıfırdan Bire

Girişimcilik kitapları: Sıfırdan Bire

Sıfırdan Bire, başarılı bir girişimci ve yatırımcı olan Peter Thiel’ın tecrübelerinden oluşan bir kitap. Yeni bir şey yapmanın var olanı kopyalamaktan çok daha zor olduğunu açıklayan bu kitapla birlikte artık Bill Gates olmak için bir işletim sistemi kurmanın yeterli olmayacağını ve yarının kazananları rekabetten kaçınacaklarını çünkü her birinin ortaya koydukları şey benzersiz olacağını(yeni bir şey) yapacaklarını söylüyor. Kitap 224 sayfadan oluşuyor.

11- İknanın Psikolojisi

Girişimcilik kitapları: İknanın Psikolojisi

İknanın psikolojisi, yaşamın her alanında ikna olma ve ikna etme sürecinin içyüzünü anlatan bir başvuru kitabı. Bir girişimci olacağınızı varsayarsak ileride her an müşterilerle iletişim halinde olacaksınız. Girişiminizi potansiyel müşterilere satacak, yatırımcılara sunacaksınız ve insanları etkileyebilmenizde önemli bir yere sahip olan bu kitabı kesinlikle okumalısınız. Kitabın en güzel yanı teoriğin yanında pratikler de bulunduğu için okuması da ayrı bir zevk veriyor insana.

12- İş Modeli Üretimi

İş Modelinin kurucusu olan Alex’in yazmış olduğu bu kitap oldukça farklı bir konsepte sahip. Kitabın boyutlarının farklılığı yanında içerik kısmı da oldukça farklı. İçerisinde bol bol çizimler, resimler bulunuyor ve kitabı anlamanızı oldukça kolaylaştırıyor. Bu kitabı ilginç yapan özelliklerden birisi de bu kitabın yazılmasına destek olan online gönüllüler var(150-200 kişi kadar.). Kitap sayesinde kendi işiniz için en uygun iş modelini geliştirebilir ve geleceğinize daha sağlam adımlar atabilirsiniz.

13- Google Nasıl Yönetiliyor?

Google’ın kuruluşunu anlatan bu kitabın asıl amacı Google kültürünü aktarırken bunun yanında hayatınızda ihtiyacınız olacak tavsiyeler ve öğütlerde bulunuyorlar. Kitabın anlatımının sade ve sürükleyici olması ile bir oturuşta bitirmeye çabalayacağınıza eminim. Ayrıca dipnotlardaki esprili bilgiler ile de bazı yerlerde yüzünüzde tebessüm olacaktır.

14-Sil Baştan

Jason Fried Sil Baştan

Jason Fried’in ilk kitabı olan Sil Baştan, başlıklar halindeki önerilerden oluşuyor. Sil Baştan, neredeyse girişimcilik adına her kesime hitap ediyor. Küçük ölçekli bir girişimciden tutun da büyük şirketleri de kapsayan önerilerle yazılmış. Kitap ilk yazıldığında mevcut halinin iki katı imiş ancak sonradan kitabı mevcut haline indirgenip yayımlanmış.    

 Jason Fried, bu eserinde girişimcilik adına daha derin bir perspektiften spesifik bir bakış açısı ile karşınıza çıkıyor. Girişimcilik adına sunduğu önerilerinden farklı olarak yapılan klasik hatalar üzerinde de duruyor. Girişimcilik adımlarının her biri üzerinde ayrıntılı biçimde durduğunu söyleyebiliriz. Sil Baştan girişimcilik adına verilen klasik tavsiyelerden farklı olarak hedefinize daha hızlı ulaşma konusunda okuyucuyu motive edici bir üslup ile karşımıza çıkıyor.

15-Kancaya Takılınca

Kancaya Takılınca

Nir Eyal, bu kitabında okuyuculara kalıcı alışkanlıklar kazanması adına pratik yöntemler sunarak, dünyanın en inovatif ve trend belirleyici firmaları ele almaktadır. Kitapta bazı firmaların senelerce uğraşıp piyasada tutunabilen ürünleri neden geliştiremediğinden bahsederek, bazı şirketlerin ise çıkardığı her ürünün piyasada nasıl tutunduğunu anlatıyor. Bunu başardıkları dört adımdan oluşan stratejiden bahsediyor. Bu stratejiye de kanca modeli adını veriyor. Kancaya Takılınca, Bazı ürünler bizde ilgi uyandırırken bazıları neden yeterince ilgimizi çekmiyor? Twitter, Instagram, Facebook gibi sosyal medya uygulamaları günümüzün en popüler kancaları mı? Teknolojilerin bizlerde alışkanlık yaratma süreci hep aynı şekilde mi gelişir? Sizin de takıldığınız bir kanca var mı? gibi sorularınızın yanıt bulacağı bir eser olarak karşımıza çıkıyor.

16-100 Dolarlık Başlangıç

100 Dolarlık Başlangıç

100$’lık Başlangıç kitabıyla karşımıza çıkan Chris Gillebeau, yeterli sermayeye kavuşamadığı için hayallerinden vazgeçen girişimcilerin hayallerinden vazgeçmemesi gerektiğini vurguluyor. Tekrardan motive olmalarını sağlayan bir dille yazıldığını görüyoruz. Eserde cebinde birkaç dolar ile girişimcilik hayatlarına başlayan ve büyük servetlere kavuşan insanlardan bahsetmektedir. Yeterli paraya sahip olmadan da hayallerinin peşinden inatla koşmak isteyenler için mutlaka okunması gereken nitelikle bir kitap olduğunu siz okuyuculara tavsiye etmekteyiz.

17- Yalancının Pokeri

London School of Economics’ten mezun olduğu gibi Wall Street’de yatırım şirketi olan Salomon Brothers’a işe başlayan Michael Lewis, Yalancının Pokeri’nde iş hayatında hızlı yükselişinden bahsediyor. Şirketine 3 yıl içerisinde kazandırdığı milyonlardan bahseden Michael Lewis, finans sektörünün açgözlülüğünden ve acımazlığına da değiniyor. Salomon Brothers’ın 41. kattaki işlem salonunun öğrenci birliklerindeki dostluğu andıran beraberliğinden, hırslı genç adamların blöf ve aldatmacayla dolu, yüksek oynanan bir oyunda her şeyi riske atmalarına neden olan vurguncu güdüsüne uzanıyor.

Keşfet: Her Girişimcinin Dinlemesi Gereken 5 Podcast

E-Mail Listemize Kayıt Olmak İster Misin?
* gerekli alanlar
Size uygun olan seçeneği işaretler misiniz?

Author

Yazacağım, yazıyorum, yazdım...

1 Yorum

  1. Abit Gülistan Reply

    Merhaba Benim yazdığım Başarılı Girişimcilik kitapimi da listeye ekleyin lütfen. Girişimci adaylarına kesinlikle tavsiye ederim. Memnun olmayana parasını ben iyade ederim.

Yorum Yap